Romeo i Julia – opis sceny balkonowej, plan wydarzeń, streszczenie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Scena balkonowa z Romea i Julii Williama Szekspira do dziś pozostaje jedną z najsłynniejszych scen miłosnych w historii literatury. Motyw kochanka wyczekującego ukochanej pod jej balkonem, a potem wyznającego jej miłość i liczącego na wzajemność, na stałe wrósł w świadomość publiczności i odbiorców, i był wielokrotnie kopiowany oraz naśladowany, nie tylko w literaturze i teatrze, lecz także w malarstwie i piosenkach. Zdarza się to zresztą aż do dzisiaj.

Scena balkonowa – streszczenie

Do sceny balkonowej dochodzi po zakończeniu balu maskowego w domu Kapuletów, gdzie doszło do pierwszego spotkania Romea i Julii. Romeo jest oszołomiony tym spotkaniem i odłącza się od swoich przyjaciół, Merkucja i Benvolia, którzy nie potrafią zrozumieć przyczyny dziwacznego zachowania młodego towarzysza.

Chcąc być jeszcze przez chwilę blisko ukochanej, Romeo dostaje się do ogrodu Kapulettich i odnajduje balkon Julii, na którym stoi ona sama, jednak nie zdradza jej swojej obecności. Julia natomiast głośno mówi o swojej miłości do nowo poznanego Romea i ubolewa nad tym, że są oni członkami dwóch zwaśnionych ze sobą nawzajem rodzin. Jednocześnie twierdzi, że byłaby w stanie wyrzec się swojego nazwiska, gdyby Romeo wyrzekł się swojego i przysiągł jej miłość i wierność. Mówi, że przecież róża pachnie jednakowo pięknie, niezależnie od tego, jakie miano się jej nada. 

W tym właśnie momencie ujawnia się Romeo, co bardzo zaskakuje i peszy Julia, ponieważ myślała, że jest całkiem sama. Pyta czy ten nie boi się przebywać w tym ogrodzie, na co młodzieniec odpowiada, że nie, ponieważ uważa, że przyprowadziła go do niego najczystsza miłość. Miłość do Julii. Romeo zapewnia ją, że również bardzo ją kocha i że jest naprawdę w stanie wyrzec się siebie, byle tylko być przy niej. Przysięga swoją miłość na księżyc, lecz, nie podoba się to dziewczynie, ponieważ księżyc kojarzy się raczej ze zmiennością, niż ze stałością. Romeo więc przysięga na samego siebie. Zapewnieniem dla Julii ma być to, że chłopak ustali miejsce i datę ich potajemnego ślubu. Dziewczyna mówi, że przyślę do niego swoją służącą, Martę, nazajutrz o godzinie dziewiątej i do tej pory Romeo musi dowieść czystości swoich zamiarów ustalając ceremonię.

Młodzi żegnają się płomiennie, ponieważ Julia intensywnie nawoływana jest przez swoją guwernantkę do snu i nie może dłużej przebywać na balkonie. Romeo natomiast, uskrzydlony po spotkaniu z ukochaną, udaje się wprost do znajomego zakonnika, duchownego przyjaciela rodziny Montekich, ojca Laurentego, którego pragnie prosić o udzielenie jemu i jego nowej ukochanej ślubu, który ma szanse zaończyć bezsensowny wieloletni spór pomiędzy rodzinami. 

Scena balkonowa – plan wydarzeń

 1. Romeo przeskakuje mur posiadłości Kapuletów i znajduje się w ich ogrodzie. 
 2. Romeo odnajduje balkon Julii i widzi ukochaną, jednak postanawia nie ujawniać swojej obecności. 
 3. Julia wygłasza monolog o swojej miłości do Romea. 
 4. Romeo ujawnia swoją obecność czym zawstydza Julię. 
 5. Romeo wyznaje swoją miłość Julii.
 6. Oboje ubolewają nad pochodzeniem ze skłóconych rodzin i przysięgają, że są w stanie je porzucić dla siebie nawzajem. 
 7. Julia zobowiązuje Romea do ustalenia daty i miejsca ślubu, Romeo godzi się.
 8. Juli żegna się, ponieważ przywoływana jest przez guwernantkę. 
 9. Kochankowie zapewniają się jeszcze raz o swojej miłości. 
 10. Julia odchodzi z balkonu. 
 11. Romeo ucieka z ogrodu Kapulettich i zmierza do ojca Laurentego. 

Dodaj komentarz