Merkucjo – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Merkucjo to drugoplanowy bohater dramatu autorstwa Williama Szekspira, pt. Romeo i Julia. Jest on przyjacielem głównego bohatera utworu, również arystokratą, ale nie pochodzi z rodziny Montekich. Poza powyższymi – właściwie wszystko go od Romea różni i być może dlatego przyjaźń obu młodzieńców sprawdza się tak dobrze. 

Charakterystyka Merkucja

Merkucjo to młody człowiek, choć nieco starszy od Romea, co pozwala mu na postrzeganie jego życia i wyborów z niego innej perspektywy. Merkucjowi zawsze dopisuje poczucie humoru, jest bardzo inteligentny, bystry i przenikliwy, co kanalizuje się w jego dowcipie, nieraz czarnym i dość brutalnym, zawsze jednak celnym. Chłopak jest bardzo żywotny, roznosi go energia oraz pozytywne postrzeganie rzeczywistości. To bardzo różni go od Romea – Merkucjo nie wierzy w romantyzm, nie postrzega miłości jako wielkiego porywu emocjonalnego, nie rozumie pojęcia cierpienia z miłości. Dla niego życie jest dobrą zabawą, a świat skrzynią z przygodami, którą wystarczy otworzyć i w niej zanurkować. 

Impulsywność Merkucja ma też drugą stronę, ponieważ niejednokrotnie trudno jest mu się zatrzymać w słowie i w czynie tam, gdzie zatrzymać by się należało. Świadczy o tym przede wszystkim nieszczęśliwa sytuacja, gdy dochodzi do konfrontacji młodych Kapulettich z młodymi Montekimi. Tybalt prowokuje Romea do pojedynku, lecz ten nie chce dać się wciągnąć w konflikt. Dwa razy prosić nie trzeba natomiast Merkucja, który również zaczyna obrzucać inwektywami Tybalta. Dochodzi do starcia, w którym Merkucjo zostaje zabity przez lepszego od siebie w walce bronią białą Tybalta. Jest to śmierć, która rozpoczyna prawdziwą wojnę pomiędzy Montekimi i Kapuletami, a ta staje się przyczyną tragicznego końca dwójki głównych bohaterów dramatu. 

Merkucjo to z całą pewnością pozytywny bohater, przyjaciel, którego każdy z nas chciałby mieć. Bywało, że drwił z Romea i docinał mu w nieprzyjemny sposób, ale przeważnie robił to w trosce o młodszego przyjaciela oraz po to, by uświadomić mu bezpodstawność niektórych jego zachowań i poglądów. W gruncie rzeczy jednak jest w stanie stanąć w obronie przyjaciela, nawet kiedy wróg jest silniejszy od niego, i oddać życie. Merkucjo to bohater, który od razu wzbudza sympatię, wyróżnia się na tle melancholijnych bohaterów swoją żywiołowością oraz impulsywną żądzą życia we wszystkich jego przejawach. Śmierć Merkucja stanowi bardzo smutny początek wielkiej tragedii, jakiej świadkiem musiała stać się Werona na kartach dramatu Szekspira. 

Dodaj komentarz