Czy człowiek XXI w jest wstanie zrozumieć postępowanie Romea i Julii? Uzasadnij swoją wypowiedz odwołując się do dramatu Szekspira oraz innych wybranych współczesnych dzieł literatury

Autor: Grzegorz Paczkowski

Pytanie zawarte w temacie niniejszej pracy, wymaga doprecyzowania, zanim spróbuje się na nie odpowiedzieć. Co bowiem oznacza „zrozumieć” postępowanie Romea i Julii, tytułowych bohaterów dramatu Williama Szekspira. Zycie tych dwojga młodych kochanków, a także ich miłość, przebiegały w tak niesprzyjających warunkach, że trudno jest przypasować do nich jakiekolwiek miary, nie ważne w jakim wieku będziemy żyć. Można jedynie spróbować wczuć się w ich położenie i zastanowić się,jak postąpilibyśmy my sami, będąc na ich miejscu. 

Romeo oraz Julia pochodzili z dwóch wrogich sobie rodzin arystokratycznych w Weronie. Nie mogło być więc mowy o oficjalnym ogłoszeniu ich miłości. Oboje należeli do ludzi wyjątkowo wrażliwych, poza tym byli bardzo młodzi, a młodość rządzi się przede wszystkim bardzo silnymi emocjami. Julia miała zostać wkrótce wydana za mąż za kogoś innego, Romeo w wyniku tragicznego nieporozumienia stał się mordercą jej kuzyna i wygnano go z Werony. Trudno stwierdzić jak my, ludzie XXI wieku, zachowalibyśmy się na ich miejscu, ponieważ trudno sobie nawet wyobrazić taki poziom konwencjonalizmu arystokratycznego i tabu jak w tamtych czasach. Możemy zrozumieć jedynie poryw emocjonalny, młodzieńcze zakochanie, które każe buntować się z całych sił przeciw wszystkiemu, co staje mu na drodze. Chyba każdy z nas doświadczył takiej pierwszej miłości i wie, jak ciężko jest w trakcie jej przeżywania nabrać dystansu do rzeczywistości. Oboje posuwali się do rzeczy absolutnie karygodnych, których nie można pochwalić ani zaakceptować, ale można zrozumieć, co pchnęło ich do takich akurat zachowań. 

Trudno jest przyrównać jakiekolwiek dzieło do tak legendarnego dramatu, jakim jest Romeo i Julia. O wielkiej miłości pomimo przeciwieństw losu opowiada również powieść pt. Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Marek Winicjusz, rzymski oficer, zakochał się w młodej chrześcijance, Ligii. Pochodzili z dwóch różnych, zaprzeczających sobie pod względem wartości światów. Ich miłość była silniejsza i Winicjusz zrobił, co w jego mocy, by zasłużyć na uczucie ukochanej. Wiedział jednak, że musi to zrobić w sposób moralny i uczciwy, ponieważ tak głosiło chrześcijaństwo. Udało mu się, co stanowi dowód na to, że miłość nie powinna dążyć do swojej realizacji przy pomocy czyjejkolwiek krzywdy. 

Odpowiadając na pytanie zadane w temacie pracy – można zrozumieć postępowanie Romea i Julii, tak samo jak postępowanie każdego młodego zakochanego człowieka. Nie można jednak usprawiedliwiać pozbawiania innego człowieka życia, choć oczywiście trzeba brać pod uwagę to, że bohaterowie ci zostali zmyśleni i ich postępowanie jest fikcją literacką. 

Dodaj komentarz