Romeo i Julia – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Romeo i Julia to najsłynniejszy dramat Williama Szekspira i jeden z najsłynniejszych dzieł teatralnych w historii literatury. Historia dwójki nieszczęśliwych kochanków zawładnęła wyobraźnią społeczeństw na kilka wieków i do dzisiaj jest obecna w popkulturze. Oprócz tych dwojga w dramacie można natrafić na wiele innych fascynujących postaci. 

Romeo Monteki

Młody, około dwudziestoletni członek arystokratycznej rodziny. Bardzo emocjonalny i dający się przez życie prowadzić uczuciom. Kiedy zakochuje się w Julii Kapulet, wszystko inne traci znaczenie. Dla miłości naraża swoją przyszłość i reputację, a także skazuje się na banicję. Ostatecznie odbiera sobie życie, kiedy słyszy, że Julia nie żyje. Bez ukochanej nie jest w stanie wyobrazić sobie własnego istnienia na ziemi. 

Julia Kapulet

Czternastoletnia córka państwa Kapulet, od dziecka poddawana tyranicznemu wychowaniu swojego ojca oraz matki. Była traktowana jak przedmiot i mimo otaczających ją bogactw nie miała wpływu na własny los. Zakochuje się w Romeo i zdecydowana jest przeciwstawić się rodzicom, choćby podstępem. Podejmuje się niebezpiecznej próby upozorowania swojej śmierci, jednak widząc obok siebie ciało ukochanego naprawdę odbiera sobie życie. 

Ojciec Laurenty

Duchowny, mnich, przyjaciel rodziny Montekich. Jedyny powiernik sekretów miłosnych Romea. Człowiek wspierający miłość młodych bohaterów i mający nadzieję, że pomagając im, przyczyni się do pojednania skłóconych rodów. W ostatniej scenie to on wyjaśnia księciu i dwóm rodzinom, jak naprawdę  przebiegały losy miłości Romea i Julii.

Tybalt

Kuzyn Julii, członek rodziny Kapuletów. Porywczy młodzieniec, który stara się wyeskalować konflikt pomiędzy rodami do rangi konfliktu zbrojnego. Prowokuje uliczną bójkę, w której zabija Merkucja i sam ginie z ręki rozwścieczonego Romea w akcie zemsty za swój czyn. Świetny szermierz.

Merkucjo

Przyjaciel Romea, niepodzielający jego romantycznego podejścia do życia. Jest wesoły i ironiczny, miłość jest dla niego zabawą. Jest bardzo inteligentny, co objawia się często w dowcipach przyjacielskich z Romea. W chwili próby potrafi jednak unieść się honorem. Broni Romea przed zaczepkami Tybalta i ginie z jego ręki. 

Benvolio

Kuzyn Romea. Człowiek o naturze łagodnej, zawsze dąży do załagodzenia sporów i pokoju. Kiedy trzeba bronić krewnego, walczy jednak. Bierze udział w wyjaśnianiu księciu Eskalusowi sytuacji Romea i Julii. 

Książę Eskalus

Najwyższy rangą arystokrata w Weronie. Martwi go chaos polityczny, do jakiego doprowadziły dwie rodziny. Gani je za krótkowzroczność i nieodpowiedzialność, ponieważ w wywołanym przez nie konflikcie, ginie nawet jego rodzony syn. 

Marta

Służąca Julii, która godzi się na rolę łączniczki z Romeem. Starsza kobieta, która nie rozumie rozterek kilkunastolatki i odwraca się od niej po śmierci Tybalta. 

Parys

Syn księcia Eskalusa. Arystokrata, o którego przychylność walczą wszyscy inni. Jest zainteresowany poślubieniem Julii, jednak ona wcześniej upozorowuje swoją śmierć. Ostatecznie ginie z ręki Romea przy grobie ukochanej. 

Państwo Kapulet

Despotyczni rodzice Julii. Ojciec podporządkowuje sobie zarówno żonę, która staje się z charakteru  równie zaborcza, co on, jak i córkę, która przez to cierpi. 

Państwo Monteki

Rodzina Romea. Jedna z dwóch rodzin arystokratycznych rządzących Weroną. Od lat podtrzymują niezrozumiały, ale nabierający na sile konflikt z Kapuletami. 

Dodaj komentarz