Romeo i Julia – czas i miejsce akcji

Autor: Grzegorz Paczkowski

Romeo i Julia to dramat Williama Szekspira, który opowiada o dwójce nieszczęśliwych kochanków, których miłość nie może być spełniona ze względu na śmiertelny konflikt dzielący ich rodziny, Kapuletów i Montekich. Są to dwie rodziny arystokratyczne, które są najbardziej wpływowymi rodzinami w Weronie (miasto we Włoszech).

Romeo i Julia – miejsce akcji

To właśnie bowiem Werona jest główną areną wydarzeń w tym dramacie. Miasto to zresztą stało się bardzo popularne dzięki dramatowi Williama Szekspira, a Romeo i Julia stali się jego wizytówką i w sensie turystycznym pozostają nią w dużej mierze aż do dzisiaj. Pewna część akcji tego legendarnego dzieła rozgrywa się również w Mantui, mniejszym mieście położonym nieopodal Werony. Chodzi o niezbyt długi moment, w którym Romeo przebywał na wygnaniu po zamordowaniu Tybalta i wygnaniu przez księcia. 

Romeo i Julia – czas akcji

Co do czasu akcji dramatu Szekspira, nie jest on wcale tak prostu do uzgodnienia. Nie jest też tak oczywisty jak jego miejsce. Określenie specyficznego momentu historycznego nie odgrywa jednak większej roli w w interpretacji dzieła, więc można uznać, że William Szekspir umieścił akcję Romea i Julii mniej więcej w czasach sobie współczesnych, czyli pod koniec XVI wieku (utwór miał swoją teatralną premierę w 1595 roku). Akcja dramatu nieszczęśliwych kochanków obejmuje pięć dni, zaczyna się w poniedziałek, a kończy w piątek. 

Dodaj komentarz