Rusto Karinen – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Rusto Karinen to jeden z bohaterów powieści Gustawa Herlinga Grudzińskiego, pt. Inny świat. To postać, której losy przebiegały w wyjątkowo dramatyczny sposób. Dlatego też są doskonałym odbiciem paranoi oraz absurdalności utworzenia i funkcjonowania łagrów w systemie komunistycznym Związku Radzieckiego. To przykład jak obozy potrafiły złamać nawet najtwardszych psychicznie ludzi. 

Charakterystyka Rusto Karinena

Rusto Karinen był z pochodzenia Finem. Był on robotnikiem, specjalistą w sprawach metalurgii. Przyjechał do Rosji w 1933 roku i bardzo szybko znalazł dobrze płatną pracę ze względu na swoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz umiejętności. Niestety równie szybko dostał się w tryby aparatu państwa komunistycznego. Ze względu na pochodzenie zarzucono mu przemycenie do Rosji instrukcji dla terrorystów. Karinen ze względu na swoją przenikliwość wiedział, że nie wywinie się z tej sprawy tak łatwo, więc chcąc złagodzić wymiar kary, przyznał się do winy. To jednak nie dało spodziewanego rezultatu i Fin trafił o łagru w Jercewie. 

Nie mógł się jednak pogodzić z niesprawiedliwością, jakiej padł ofiarą oraz z codziennymi upokorzeniami, do których nie był przyzwyczajony. Zaplanował ucieczkę i któregoś dnia, po prostu zniknął w czasie pracy. O jego ucieczce dowiedziano się dopiero wieczorem, kiedy oddalił się już znacznie od obozu. Karinen jednak miał niewiele prowiantu (kilka cebul, trochę sucharów i buteleczkę tłuszczu), jego ubrania były poszarpane i nie chroniły przed mrozem, był poza tym skrajnie wyczerpany po dłuższym okresie głodowania i ciężkiej pracy. W dodatku trwała ostra syberyjska zima. Uciekinier błąkał się po okolicznych lasach przez około tydzień, kiedy wreszcie trafił do niedalekiej wsi. Okazało się, że odszedł od obozu jedynie na piętnaście kilometrów, a mieszkańcy wsi pojmali go i natychmiast odwieźli z powrotem do obozu. Rusto został skatowany przez strażników i osadzony w izolatce i głodzony. Po tym doświadczeniu dochodził do zdrowia przez trzy miesiące. Później Karinen był już innym człowiekiem. Stracił zapał do życia i był zdania, że ucieczka z obozu jest niemożliwa. Swoim czynem natomiast zyskał szacunek wśród więźniów, którzy widzieli w nim bohatera. Wszyscy bowiem wiedzieli, że nie da się uciec z łagru, ale on jeden wykazał się tak wielkim hartem ducha, że spróbował tego, czego inni bali się próbować. 

Historia Rusto Karinena to historia niewinnego człowieka, którego system komunistyczny pozbawił wolności, godności i wielu lat życia. Człowiek ten dotarł do Rosji w pogoni za lepszym życiem, a został uznany za szpiega i skazany na wiele lat nieludzkie katorgi. Próbował się z niej wyrwać, lecz boleśnie przekonał się o tym, że z syberyjskiego piekła ucieczki nie ma, a każda jej próba może tylko pogorszyć sytuację tego, kto uciec spróbuje. 

Dodaj komentarz