Opowieści pisane z perspektywy zwierząt, zwłaszcza domowych, które są nam bliskie na co dzień, zdobyły już sobie mocną pozycję na rynku literatury młodzieżowej. Nic dziwnego, chyba wszyscy lubimy sobie od czasu do czasu wyobrażać, co myślą i co czują zwierzaki na co dzień pozostające pod naszą opieką. Jak widzą świat oraz nas samych – to niestety nadal pozostaje zagadką. Możemy sobie to tylko wyobrażać, a takiemu wyobrażaniu sprzyjają choćby takie powieści, jak np. Sposób na Elfa Marcina Pałasza.
Spis treści
Sposób na Elfa – streszczenie krótkie
Sposób na Elfa. to powieść o adoptowanym piesku, który z całych sił próbuje zaadoptować się do nowych warunków w jakich przyszło mu żyć. Pies ma swoje myśli, uczucia, ale też przyzwyczajenia i lęki. Mija sporo czasu zanim zaufa swojemu nowemu właścicielowi i jego ojcu. Po drodze ich wszystkich czeka za to mnóstwo przygód, zarówno przyjemnych, jak i nieco mniej. Elf ma siostrę Erkę, jednak to on zostaje adoptowany przez Młodego i jego ojca. Musi zmierzyć się z zupełnie nową dla siebie rzeczywistością, w której wszystko jest nowe. Poznaje przedmioty i miejsca, które często wydają mu się niezrozumiałe lub nawet niebezpieczne. Dosyć długo trwa proces, w którym właściciele zdobywają zaufanie niesfornego psiaka. Potem jednak Elf okazuje się bardzo przydatny i pożyteczny, ponieważ pomaga schwytać poszukiwanego przez policję złodzieja, który notorycznie włamywał się do piwnic na osiedlu, na którym mieszkał Młody i jego rodzina.
Sam Młody zakochuje się w sąsiadce, Karze i bardzo stara się jej zaimponować. To zresztą jej piesek staje się inspiracją do tego by Młody również chciała adoptować zwierzątko. Chłopak przeżywa wzloty i upadki. Kiedyś wpada w rozpacz po tym, jak widzi dziewczynę z innym chłopakiem na spacerze. Nadzieja z powrotem wstępuje w jego serce, gdy ów chłopak okazuje się tylko jej kuzynem. Młody ma również kolegę, Olka, który bardzo zazdrości mu dobrych kontaktów z ojcem. Po rozmowie z nim udaje mu się jednak nieco podreperować relacje rodzinne, więc jest chłopakowi wdzięczny. W końcu adoptowana zostaje również Erka, i to przez ciocię Ewę, dzięki czemu psie rodzeństwo może znów być o siebie spokojne, a nawet od czasu do czasu się widywać i bawić. W międzyczasie dochodzi do serii włamań do piwnic na osiedlu, o które nawet zostaje oskarżony ojciec Młodego jednak zupełnie bezpodstawnie. Pod koniec powieści ojciec Młodego dochodzi do wniosku, że wszystkim przygodom, do których doprowadził ich Elf, należy się opowieść książkowa, którą on własnoręcznie napisze.
Sposób na Elfa – streszczenie szczegółowe
Akcja opowieści rozpoczyna się w momencie, w którym główny bohater, Młody, wprowadza się wraz ze swoją rodziną do nowego mieszkania. Szybko znajduje sobie nową przyjaciółkę w okolicy i bardzo imponuje mu to, że posiada ona psa. Zaczyna więc namawiać swojego ojca na adopcję czworonoga. Ojciec z początku jest sceptyczny, ale po szeregu rozmów, namów i przemyśleń zgadza się. Znajduje ogłoszenie o tym, że do oddania są dwa psiaki – Elf i Erka – i postanawia wybrać właśnie Elfa.
Nadchodzi dzień adopcji, który dla Elfa poprzedzony jest wieloma snami o tym, że już niedługo jego życie bardzo się zmieni. Jest niesamowicie podekscytowany, gdy okazuje się, że rzeczywiście zostaje adoptowany, chociaż bardzo ciężko jest mu rozstać się z ukochaną siostrą. Trafia do domu Młodego, gdzie następuje czas adaptacji. Elf jest nadal nieco skołowany i przestraszony, zdarza mu się na przykład ugryźć chłopaka ze stresu, jednak krok po kroku zaczyna mu coraz bardziej ufać i coraz chętniej wychodzi z nim na spacery. Elf nie jest przyzwyczajony do życia w domu. Choć weterynarz stwierdza, że jest zupełnie zdrowy, nie rozumie, że powinien załatwiać się na zewnątrz mieszkania. Nie łapie też niektórych ludzkich zwyczajów.
Młody wraz z ojcem próbują zwrócić na chłopaka uwagę rówieśnicy Kary która mu się podoba. W czasie przyklejania róży do okna dziewczyny, chłopak gubi jednak spodenki, które dopiero Elf odnajduje następnego dnia. Erka zostaje przygarnięta przez ciocię Ewę, ponieważ od rozstania z bratem wciąż była przygnębiona i smutna.
Elf coraz lepiej poznaje reali życia w najbliższej okolicy. Poznaje mężczyznę od trzepania dywanów i podejrzliwą sąsiadkę, która bardzo długo wypytuje o niego ojca Młodego. Poznaje również Czesława, podwórkowego kota. Na osiedlu grucha wieść o tym, że doszło do serii włamań do piwnic.
Dochodzi do rozmowy Młodego z Olkiem, jego szkolnym kolegą, który bardzo zazdrości mu dobrej relacji z ojcem, której sam nie ma oraz ogólnie szczęśliwego życia. Okazuje się również, że podejrzliwa sąsiadka oskarżyła ojca Młodego o włamania do piwnic, jednak policjant, który go przesłuchuje zupełnie wyklucza taką możliwość.
Elf nadal bywa niesforny. Czasem obszczekuje przypadkowych ludzi albo gołębie. Zdarza mu się kraść jedzenie, a kiedy opiekunowie zakładają mu ochronny kaganiec po szczepieniu, oczywiście bardzo szybko się go pozbywa. Elf ratuje Czesława, który został wrzucony do śmieciarki wraz z kubłem, do którego wlazł. Młody przyłapuje dziewczynę, która mu się podoba, Karę, na spacerowaniu z innym chłopakiem i popada w rozpacz, która zresztą bardzo szybko mija, kiedy okazuje się, że ów chłopak był jedynie jej kuzynem.
Elf nakierowuje policję na odnalezienie samochodu, którym najprawdopodobniej poruszał się włamywacz, ponieważ po drodze znowu dochodzi do kolejnych włamań. Dzięki pomocy tego psa, policja jest w stanie namierzyć mężczyznę i złapać go.Okazuje się, że był to ten sam człowiek, który kiedyś usiłował kopnąć Elfa na podwórku.
Młody po raz kolejny próbuje zbliżyć się do Kary i znowu podejmuje próbę spuszczenia się do jej pokoju na linię. W trakcie tego manewru zostaje zauważony i wygląda jak złodziej, z czego ledwie udaje mu się wyjść cało. Okazuje się, że Olek, kolega Młodego, poprawił swoje kontakty z ojcem. Elf raduje się, że jego siostra również znalazła bezpieczny i spokojny dom i że teraz nawet mogą się od czasu do czasu spotykać. Ojciec Młodego postanawia napisać książkę o przygodach Elfa.