Aby udowadniać, że wielki legendarny dramat autorstwa Williama Szekspira, pt. Romeo i Julia, gatunkowo należy do tragedii, najpierw należałoby się zastanowić czy w ogóle jest tragedia, a dopiero później zobaczyć jak dane dzieło wygląda na tle owej definicji.
Tragedia jest to gatunek dramatu, który pochodzi ze starożytności, z samego początku istnienia teatru jako dziedziny sztuki. Pierwsze dramaty były właśnie tragediami. Opowiadały o losach nieszczęśliwych bohaterów, których wbrew ich staraniom spotykały bardzo ciężkie sytuacje życiowe, z których w dodatku nie byli w stanie się wyplątać. Wynikały one bowiem z przeznaczenia, a nie z ich własnych wyborów. Tragedia opowiada więc o trudnych dylematach i problemach ludzkich. Ma to swój specyficzny sens, gdyż celem takiego dzieła jest dokonanie zmiany w duszy odbiorcy, spowodowania katharsis, czyli oczyszczenia. Polega ono na ujrzeniu strasznych rzeczy i odniesieniu ich – w różnych kategoriach – do własnego życia, a następnie stwierdzenie, że problemy, które nas dotyczą nie są wcale tak istotne i ciężkie. Tragedia kończy się najczęściej katastrofą, która oznacza śmierć lub okaleczenie wielu ludzi.
Romeo i Julia co prawda należą do dramatu elżbietańskiego, który zrywał z bardzo wieloma antycznymi wzorcami, jednak nie oznacza to, że nie można nazwać go tragedią. Utwór opowiada o miłości dwojga młodych ludzi, którzy pochodzą z dwóch zwaśnionych ze sobą rodów arystokratycznych. Już samo to jest wystarczającą przeszkodą, ale odkąd biorą potajemny ślub przeznaczenie wydaje się jeszcze bardziej próbować uprzykrzyć im życie. Konflikt pomiędzy rodzinami eskaluje i zaczynają ginąć ludzie. Sam Romeo staje się mordercą i zostaje wygnany z Werony, a Julia przez swojego despotycznego ojca ma być wydana za mąż za kogoś innego. Wszystko więc dąży do ostatecznej katastrofy – główni bohaterowie giną odbierając sobie życie, w wyniku nieporozumienia i rozpaczy. Zwaśnione rodziny godzą się dopiero nad ich martwymi ciałami. Miłość zostaje więc zdeptana przez nienawiść,co przyczynia się do współczucia głównym bohaterom i empatyzowania z nimi. Każdy z nas bowiem wie, jak silnym uczuciem potrafi być miłość. Współczucie, które budzą ci bohaterowie jest tym większe, że byli naprawdę blisko osiągnięcia swojego celu. W niektórych sytuacjach brakowało naprawdę tylko chwili, by wydarzenia potoczyły się zupełnie inaczej.
Romeo i Julia Williama Szekspira pozostawiają nas w żalu oraz smutku, choć jest to smutek połączony z ulgą, że miłość w naszym życiu nie jet poddawana tak ekstremalnym próbom. Bez wątpienia można uznać, że to wybitne dzieło jest tragedią w pełnym tego słowa znaczeniu. William Szekspir stworzył prawdziwie klasyczne dzieło tragiczne, które do dziś nie zostało w żaden sposób podważone.