Ziele na kraterze – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Ziele na kraterze to reportaż rodzinny, w którym jest czwórka głównych bohaterów. To na ich losach oraz więziach koncentruje się narracja całego utworu. 

Ojciec (King)

Melchior Wańkowicz, narrator całej opowieści (przez dzieci żartobliwie nieraz nazywany „Kingiem”), opisuje sam siebie jako człowieka całkowicie oddanemu rodzinie, pracy i ojczyźnie. Jest człowiekiem uczciwym, otwartym na świat i bardzo tego świata ciekawym, co owocuje wieloma podróżami. Ma wiele talentów literackich, którymi stara się zarazić córki. Jest dobrym mężem i przykładnym ojcem, dba o swoje potomsktwo i przez każdy etap dorastania stara się przeprowadzić je w bezpieczny sposób. Jest człowiekiem kreatywnym, czym zaraża córki, z którymi razem wymyślają pseudonimy dla ludzi, zwierząt i przedmiotów, a także tworzą niezliczone ilości gier i zabaw. Jest zaradny, potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji, nawet najtrudniejszej. Bardzo cierpi przez rozłąkę z rodziną, jednak nawet korespondencyjnie stara się o nią troszczyć. Bardzo cierpi po śmierci córki, jednak stara się skupiać na narodzinach wnuczki. 

Matka

Zofia Wańkowiczowa, nazywana przez córki „Królikiem” ze względu na swój zwyczaj marszczenia nosa w chwili zdenerwowania. Osoba zasadnicza i dbająca o to, by wszystko, włącznie z wychowaniem dzieci, szło według planu. Nie jest jednak despotyczna. Cieszy się, że jej mąż ma taki dobry kontakt z córkami, mimo że sam czasem przypominał dziecko w zabawie z nimi. Jest odpowiedzialna i chciałaby chronić córki przed całym złem tego świata, stąd jej sprzeciw w przypadku wprowadzania ich przez ojca w towarzystwo restauracji, knajp i potańcówek. Kobieta z charakterem, która potrafiła zadbać o wszystko, lecz najbardziej na świecie kochała właśnie rodzinę. 

Krysia

Pierworodna córka Wańkowiczów. Jako dziecko bardzo chorowita. Rosła na silną i niezależną mentalnie dziewczynę. Jest zawsze bardzo rozsądna i opanowana, potrafi rzetelnie rozpatrywać swoje życie w kategoriach tego, co będzie dla niej najlepsze. Jest również uzdolniona naukowo, dostaje się na studia zagranicą. Nade wszystko jednak liczy się dla niej rodzina. Bez wahania rzuca studia, gdy rozpoczyna się II wojna światowa, wraca do domu, by wesprzeć matkę. Jest bardzo odważną patriotką, udziela się w organizacjach konspiracyjnych, mających na celu wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej. Bierze udział w powstaniu warszawskim, w którym ginie. 

Marta

Młodsza córka państwa Wańkowiczów. Jest równie zdolna i pojętna, co siostra, za którą w dzieciństwie podąża krok w krok. Po ojcu odziedziczyła uzdolnienia literackie, które szybko zaczyna wykorzystywać i szybko odnosi na tym polu pierwsze sukcesy. Jest bardzo wytrwała i rozważna. Nade wszystko kocha rodzinę, o której pamięta,nawet gdy przez wybuch II wojny światowej musi wyjechać do dalekich Stanów Zjednoczonych Ameryki. Posyła rodzinie paczki i korespondencyjnie wspiera krewnych w kraju. Emigracja nie jest dla niej łatwa, lecz dzięki wytrwałości szybko uczy się języka, a potem nawet kończy studia i rozpoczyna pracę. Bardzo przeżywa śmierć siostry, dlatego też dla jej upamiętnienia nazywa swoją nowo narodzoną córeczkę jej imionami – Anna Krystyna. 

Dodaj komentarz