Królowa śniegu – streszczenie i morał

Królowa śniegu to nie tylko jeden z najważniejszych utworów w dorobku Hansa Christiana Andersena, lecz także chyba najpopularniejsza baśń, jaką zna piśmiennictwo ludzkie. Dlatego warto poznać losy bohaterskiej Gerdy i nieszczęśliwego Kaya, których historia udowadnia, że prawdziwa przyjaźń potrafi pokonać wszelkie przeszkody. 

Królowa śniegu – plan wydarzeń

Czarnoksiężnik tworzy przeklęte lustro, którego kawałki spadają na ziemię. 

Kay i Gerda słyszą opowieść o Królowej Śniegu, a Kay widzi jej postać pewnej nocy. 

Latem Kay zostaje podwójnie ugodzony odłamkami lustra, po czym staje się zły.

Zimą Kay zostaje uprowadzony przez Królową Śniegu.

Pewna wiadomość – streszczenie i morał

Ponoć kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą. Czy tak samo jest z plotką? Sama w sobie nie jest ona zmyśleniem. Jej nieautentyczny charakter bierze się z tego, że jest powtarzana przez ludzi pragnących sensacji i dodających do konkretnej historii coś od siebie. Po dłuższym czasie z błahego wydarzenia może narodzić się przerażająca i krzywdząca plotka. 

O tobie mówi bajka – streszczenie i morał

O tobie mówi ta bajka to niezwykle ciekawy utwór. Krótka przypowieść, autorstwa Hansa Christiana Andersena (choć mało charakterystyczna dla tego akurat autora), o psie szukającym pożywienia, który przez swoją niecierpliwość i zachłanność ostatecznie nie znalazł żadnego posiłku. Ta niewielka bajeczka, w gruncie rzeczy opowiada jednak o większości z nas, którzy nie zawsze potrafimy opamiętać się w pędzie codzienności, w gonitwie za wieloma celami jednocześnie, przez co trudno jest nam zauważyć najbardziej wartościowe rzeczy w naszym życiu. 

Stokrotka – streszczenie i morał

W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęcamy dbaniu o środowisko, o stan przyrody, która nas otacza i dzięki której my sami możemy istnieć i funkcjonować w komfortowy sposób. Nie zawsze jednak było to oczywiste. Baśń Hansa Christiana Andersena, pt. Stokrotka, w prosty sposób uświadamia nam, że bezmyślne niszczenie przyrody jest zachowaniem złym, które nie przynosi żadnych zysków, a zubaża ekosystem wokół nas. Na pewien czas jako ludzkość zapomnieliśmy o szacunku, którym należy darzyć naturę, dobrze więc, że są dzieła, które stale nam o tym przypominają. 

Stokrotka – plan wydarzeń

Stokrotka żyje szczęśliwie na wolności i cieszy się słońcem, niebem i deszczem.

Kwiaty z pobliskiego ogrodu wywyższają się ze względu na swoją urodę. 

Do stokrotki przylatuje skowronek, tańczy wokół niej i całuje ją, co spotyka się z dezaprobatą innych kwiatów.

Słowik – streszczenie i morał

Wolność i korzyści z niej płynące są tematem wielu utworów literackich od zarania dziejów. Również baśniopisarze nie uniknęli go w swoich dziełach. Dzięki ich uniwersalnym opowieściom, jesteśmy w stanie w łatwy sposób zrozumieć fundamentalne kwestie naszego życia, które bardzo często umykają nam wśród mnóstwa zajęć i obowiązków, jakie niesie ze sobą codzienność.