Kopciuszek – streszczenie

Kopciuszek to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci, jeśli chodzi o świat baśni na całym globie. Historia dziewczyny, która była niesłusznie poniżana przez macochę i siostry przyrodnie, i co zostało jej wynagrodzone wygraniem konkursu na żonę księcia, od setek lat daje siłę kolejnym pokoleniom kobiet marzących o lepszym życiu i karierze. Najsłynniejszą wersją baśni jest ta, którą spisał Charles Perrault. 

Pewna wiadomość – streszczenie i morał

Ponoć kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą. Czy tak samo jest z plotką? Sama w sobie nie jest ona zmyśleniem. Jej nieautentyczny charakter bierze się z tego, że jest powtarzana przez ludzi pragnących sensacji i dodających do konkretnej historii coś od siebie. Po dłuższym czasie z błahego wydarzenia może narodzić się przerażająca i krzywdząca plotka. 

O tobie mówi bajka – streszczenie i morał

O tobie mówi ta bajka to niezwykle ciekawy utwór. Krótka przypowieść, autorstwa Hansa Christiana Andersena (choć mało charakterystyczna dla tego akurat autora), o psie szukającym pożywienia, który przez swoją niecierpliwość i zachłanność ostatecznie nie znalazł żadnego posiłku. Ta niewielka bajeczka, w gruncie rzeczy opowiada jednak o większości z nas, którzy nie zawsze potrafimy opamiętać się w pędzie codzienności, w gonitwie za wieloma celami jednocześnie, przez co trudno jest nam zauważyć najbardziej wartościowe rzeczy w naszym życiu. 

x