Kopciuszek – streszczenie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Kopciuszek to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci, jeśli chodzi o świat baśni na całym globie. Historia dziewczyny, która była niesłusznie poniżana przez macochę i siostry przyrodnie, i co zostało jej wynagrodzone wygraniem konkursu na żonę księcia, od setek lat daje siłę kolejnym pokoleniom kobiet marzących o lepszym życiu i karierze. Najsłynniejszą wersją baśni jest ta, którą spisał Charles Perrault. 

Kopciuszek – streszczenie krótkie

Kopciuszek była bardzo piękną i szlachetnie urodzoną dziewczyną, której ojciec – po śmierci pierwszej żony – postanowił się ożenić. Macocha i jej dwie córki bardzo źle traktowały Kopciuszka, która jednak znosiła to z pokorą. Gruchnęła wieść o tym, że książę poszukuje żony i wyprawia bal w pałacu. Siostry bardzo długo szykowały się na tę okoliczność, jednak nikt nie pomyślał o Kopciuszku.

Kiedy siostry wyruszyły do pałacu, dziewczyna rozpłakała się, co przywołało do niej jej matkę chrzestną – wróżkę. Wyczarowała ona piękną suknię oraz karocę i służących, dzięki czemu Kopciuszek mogła pojechać na bal. Oczarowała ona księcia, jednak musiała uciec z balu przed północą, ponieważ wówczas czar miał przestać działać. Zostawiła tylko swój pantofelek.

Książę kazał swoim służącym szukać jego właścicieli i w końcu okazało się, że pasuje on tylko na stopę Kopciuszka. Macocha oraz siostry zrozumiały swoje winy i przepraszały dziewczynę, która im wybaczyła. Niedługo odbył się w pałacu ślub księcia i Kopciuszka, którzy żyli długo i szczęśliwie. 

Kopciuszek – streszczenie szczegółowe

Kopciuszek była córką szlachcica, który po śmierci swojej żony i matki dziewczyny, ożenił się po raz drugi. Zarówno macocha, jak i jej dwie córki, była dla Kopciuszka bardzo nieprzyjemne. Macocha upokarzała ją na każdym kroku, a siostry podporządkowały ją sobie i wykorzystywały do prac wokół siebie jak służącą. Kopciuszek była z natury uległa, skromna i pokorna, więc znosiła wszystkie te nieprzyjemności dzielnie i cierpliwie. Zamieszkała na zimnym strychu i sypiała najczęściej przy piecu, skąd wzięło się jej przezwisko. 

Pewnego razu książę ogłosił, że wyprawi na swoim zamku wielki bal, na który zaprasza wszystkie szlachcianki z okolicy, gdyż pragnie znaleźć dla siebie żonę. Siostry Kopciuszka wpadają w ekstatyczny popłoch i zaczynają przygotowywać się do balu. Kupują drogie suknie, poprawiają urodę – wszystko przy pomocy biednej dziewczyny. Gdy w końcu odjechały na bal do pałacu, Kopciuszka naszedł wielki smutek i żal, że nie może brać udziału w zabawie, ponieważ nikt nie wziął jej pod uwagę i nie kupiono jej sukni, mimo że przecież również była szlachcianką.

Szloch dziewczyny usłyszała jej matka chrzestna, która parała się czarami.Odwiedziła Kopciuszka i aby poprawić jej nastrój, zamienił starą dynie w karocę, myszy w piękne rumaki, a jaszczurki w służbę. Wyczarowała również przepiękny strój, w którym Kopciuszek wyglądała jak prawdziwa królowa. Pojechała na bal, jednak musiała pamiętać, by wrócić do domu przed północą, gdyż wówczas czar pryśnie. 

Kopciuszek oczarowała wszystkich na balu, włącznie z księciem i siostrami, które jej nie poznały. Książę rozmawiał tylko z nią i tańczył do momentu, w którym dziewczyna zorientowała się, że dochodzi północ i w pośpiechu opuściła pałac. Nie zorientowała się, że biegnąc do karocy, zgubiła jeden pantofelek. 

Książę nie mógł przestać myśleć o Kopciuszki, więc nakazał swoim służącym jeździć po mieście i szukać dziewczyny, na której stopę ów pantofel będzie pasował. Posłańcy trafili również do domu Kopciuszka, jednak pantofelek nie pasował na stopę żadnej z sióstr. W końcu służący wsunął go na stopę Kopciuszka i okazało się, że jest on jej własnością. 

Zdumione siostry od razu zaczęły błagać o przebaczenie za tak złe traktowanie Kopciuszka. Dziewczyna wybaczyła im z całego serca, a w niedługi czas później odbył się na zamku jej ślub z księciem. Morał baśni jest taki, że nie należy oceniać książki po okładce oraz do każdego należy odnosić się z szacunkiem i otwartością, ponieważ nigdy nie wiemy w jakiej konfiguracji wobec nas los postawi tę osobę w przyszłości. 

Dodaj komentarz