Calineczka – plan wydarzeń

Pewna kobieta bardzo pragnie mieć dziecko. 

Czarownica daje kobiecie magiczne ziarno.

Kobieta sadzi ziarno, z którego kiełkuje piękny kwiat. 

Kobieta całuje kwiat, na którego dnie spoczywa Calineczka.

Kopciuszek – streszczenie

Kopciuszek to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci, jeśli chodzi o świat baśni na całym globie. Historia dziewczyny, która była niesłusznie poniżana przez macochę i siostry przyrodnie, i co zostało jej wynagrodzone wygraniem konkursu na żonę księcia, od setek lat daje siłę kolejnym pokoleniom kobiet marzących o lepszym życiu i karierze. Najsłynniejszą wersją baśni jest ta, którą spisał Charles Perrault. 

Kopciuszek – plan wydarzeń

Śmierć matki Kopciuszka i ponowny ślub jej ojca. Lata upokorzeń i złego traktowania przez macochę oraz jej córki.  Ogłoszenie o organizacji balu, na którym książę będzie szukał małżonki.

Królowa śniegu – streszczenie i morał

Królowa śniegu to nie tylko jeden z najważniejszych utworów w dorobku Hansa Christiana Andersena, lecz także chyba najpopularniejsza baśń, jaką zna piśmiennictwo ludzkie. Dlatego warto poznać losy bohaterskiej Gerdy i nieszczęśliwego Kaya, których historia udowadnia, że prawdziwa przyjaźń potrafi pokonać wszelkie przeszkody. 

Królowa śniegu – plan wydarzeń

Czarnoksiężnik tworzy przeklęte lustro, którego kawałki spadają na ziemię. 

Kay i Gerda słyszą opowieść o Królowej Śniegu, a Kay widzi jej postać pewnej nocy. 

Latem Kay zostaje podwójnie ugodzony odłamkami lustra, po czym staje się zły.

Zimą Kay zostaje uprowadzony przez Królową Śniegu.

Pewna wiadomość – streszczenie i morał

Ponoć kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą. Czy tak samo jest z plotką? Sama w sobie nie jest ona zmyśleniem. Jej nieautentyczny charakter bierze się z tego, że jest powtarzana przez ludzi pragnących sensacji i dodających do konkretnej historii coś od siebie. Po dłuższym czasie z błahego wydarzenia może narodzić się przerażająca i krzywdząca plotka. 

O tobie mówi bajka – streszczenie i morał

O tobie mówi ta bajka to niezwykle ciekawy utwór. Krótka przypowieść, autorstwa Hansa Christiana Andersena (choć mało charakterystyczna dla tego akurat autora), o psie szukającym pożywienia, który przez swoją niecierpliwość i zachłanność ostatecznie nie znalazł żadnego posiłku. Ta niewielka bajeczka, w gruncie rzeczy opowiada jednak o większości z nas, którzy nie zawsze potrafimy opamiętać się w pędzie codzienności, w gonitwie za wieloma celami jednocześnie, przez co trudno jest nam zauważyć najbardziej wartościowe rzeczy w naszym życiu. 

Sinobrody – streszczenie i morał

Sinobrody to bardzo brutalna baśń, która jednak ma mądre przesłanie. O tym, że nie warto ufać ludziom tylko ze względu na stan ich majątku, trzeba przypominać w każdych czasach. Zawsze bowiem znajdą się ludzie, którzy przy pomocy pieniędzy będą chcieli zrobić innym ludziom krzywdę. 

Sinobrody – plan wydarzeń

Sinobrody chce ożenić się z Anną lub Stellą, lecz żadna z dziewcząt nie jest zainteresowana małżeństwem.

W końcu Stella godzi się na małżeństwo, będąc pod dużym wrażeniem bogactw starca.

Stokrotka – streszczenie i morał

W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęcamy dbaniu o środowisko, o stan przyrody, która nas otacza i dzięki której my sami możemy istnieć i funkcjonować w komfortowy sposób. Nie zawsze jednak było to oczywiste. Baśń Hansa Christiana Andersena, pt. Stokrotka, w prosty sposób uświadamia nam, że bezmyślne niszczenie przyrody jest zachowaniem złym, które nie przynosi żadnych zysków, a zubaża ekosystem wokół nas. Na pewien czas jako ludzkość zapomnieliśmy o szacunku, którym należy darzyć naturę, dobrze więc, że są dzieła, które stale nam o tym przypominają. 

Stokrotka – plan wydarzeń

Stokrotka żyje szczęśliwie na wolności i cieszy się słońcem, niebem i deszczem.

Kwiaty z pobliskiego ogrodu wywyższają się ze względu na swoją urodę. 

Do stokrotki przylatuje skowronek, tańczy wokół niej i całuje ją, co spotyka się z dezaprobatą innych kwiatów.