Chłopcy z Placu Broni – motywy literackie

Chłopcy z Placu Broni Ferenca Molnara to powieść o najbardziej podstawowych wartościach w ludzkim życiu, o których niekiedy zapominamy z biegiem lat. Przypominać nam o nich potrafią ludzie młodzi, czasem dzieci, które pojmują świat i życie w bardzo prosty sposób. Kiedy my gubimy się w relatywnościach, ocenach i rozważaniach, czasem przydaje się posłuchać dziecka, które po … Czytaj dalej

Feri Acz – charakterystyka

Feri Acz był głównym przeciwnikiem chłopców z Placu Broni. Był dowódcą konkurencyjnej grupy czerwonych koszul, która swoją nazwę wzięła od odzienia, w którym najczęściej widywany był sam Acz. Chłopak był postawny, miał szerokie barki, a jego sylwetka zdradzała dużą siłę fizyczną, co wzbudzało automatyczny respekt wśród jego podwładnych.

Janosz Boka – charakterystyka

Janosz Boka był czternastoletnim chłopcem cieszącym się największym szacunkiem wśród członków „armii”. Był dowódcą Placu Broni. Był rozsądny, powściągliwy i spokojny. Na każdą sprawę starał się patrzeć chłodno i z dystansem, tak, by nie ponosiły go emocje i by popełnił błędu w ocenie sytuacji. To urodzony dowódca, który zajmował zdecydowanie przeznaczone dla siebie miejsce. 

Erno Nemeczek – charakterystyka

Chłopcy z Placu Broni to chyba jedna z najważniejszych lektur, na które natknąć się można w kategorii literatury młodzieżowej. Co prawda opowiada ona o bardzo młodych ludziach, zaledwie dzieciach, to jednak nawet dorośli mogą z tej powieści wyciągnąć wiele pouczających lekcji. Ważną postacią powieści jest Erno Nemeczek, który swoją szlachetną postawą mógłby zawstydzić wielu dojrzałych już ludzi.