Chłopcy z Placu Broni – recenzja

Chłopcy z Placu Broni to powieść węgierskiego pisarza, Ferenca Molnara. Przez ponad sto lat, jakie upłynęło od jej wydania, zawładnęła ona wyobraźnią całych pokoleń czytelników. Stała się utworem kanonicznym i obowiązkową lekturą, do dziś zdobywa nowych miłośników pośród młodzieży na całym świecie, ponieważ jest to powieść opowiadająca o dzieciństwie i młodości w sposób uniwersalny, pouczający, zabawny i wzruszający. 

Związek zbieraczy kitu – zasady działania, członkowie

Związek Zbieraczy Kitu to organizacja, w skład której wchodzą Chłopcy z Placu Broni, tytułowi bohaterowie powieści Ferenca Molnara. Mimo młodego wieku członków związku, obowiązują w nim rygorystyczne zasady, a członkowie z pełną odpowiedzialnością podchodzą do swoich obowiązków, motywowani przez regulaminy i możliwość kary. 

Chłopcy z Placu Broni – motywy literackie

Chłopcy z Placu Broni Ferenca Molnara to powieść o najbardziej podstawowych wartościach w ludzkim życiu, o których niekiedy zapominamy z biegiem lat. Przypominać nam o nich potrafią ludzie młodzi, czasem dzieci, które pojmują świat i życie w bardzo prosty sposób. Kiedy my gubimy się w relatywnościach, ocenach i rozważaniach, czasem przydaje się posłuchać dziecka, które po … Czytaj dalej

Feri Acz – charakterystyka

Feri Acz był głównym przeciwnikiem chłopców z Placu Broni. Był dowódcą konkurencyjnej grupy czerwonych koszul, która swoją nazwę wzięła od odzienia, w którym najczęściej widywany był sam Acz. Chłopak był postawny, miał szerokie barki, a jego sylwetka zdradzała dużą siłę fizyczną, co wzbudzało automatyczny respekt wśród jego podwładnych.

Janosz Boka – charakterystyka

Janosz Boka był czternastoletnim chłopcem cieszącym się największym szacunkiem wśród członków „armii”. Był dowódcą Placu Broni. Był rozsądny, powściągliwy i spokojny. Na każdą sprawę starał się patrzeć chłodno i z dystansem, tak, by nie ponosiły go emocje i by popełnił błędu w ocenie sytuacji. To urodzony dowódca, który zajmował zdecydowanie przeznaczone dla siebie miejsce. 

Erno Nemeczek – charakterystyka

Chłopcy z Placu Broni to chyba jedna z najważniejszych lektur, na które natknąć się można w kategorii literatury młodzieżowej. Co prawda opowiada ona o bardzo młodych ludziach, zaledwie dzieciach, to jednak nawet dorośli mogą z tej powieści wyciągnąć wiele pouczających lekcji. Ważną postacią powieści jest Erno Nemeczek, który swoją szlachetną postawą mógłby zawstydzić wielu dojrzałych już ludzi.