Strategie władzy i model władcy. Omów zagadnienie na podstawie utworu Z legend dawnego Egiptu Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst

Jedni uważają, że władza deprawuje. Inni, że przyciąga ona jednostki, które zdeprawowane zostały już wcześniej. Faktem jest, że zarządzanie innymi ludźmi jest bardzo trudnym zajęciem, gdyż z jednej strony obarcza człowieka wielką odpowiedzialnością, ale z drugiej daje ogromne możliwości i wiele pokus, którym nieraz trudno jest się oprzeć. Temat ten wielokrotnie podejmowany był przez literatów, zwrócił na niego uwagę również Bolesław Prus. 

Czy w życiu możliwe jest zadośćuczynienie za popełnione przewinienia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.

Każdy z nas popełnia w życiu większe, lub mniejsze błędy. Chyba nie da się, nawet nieświadomie, zrobić komuś przykrości, albo zachować się w sposób, który może spowodować przykre konsekwencje. Nie sztuka jednak błędu nie popełnić, sztuka uświadomić to sobie w odpowiednim czasie, przyznać się do tego i pokornie spróbować zadośćuczynić.

Napisz krótkie opowiadanie o dalszych losach Ursusa, bohatera powieści Quo vadis.

Wtedy poprosiłem Ursusa, by opowiedział mi, co się wydarzyło przed laty w Rzymie. Spojrzał na mnie z troską, głęboko odetchnął i zaczął słowami:
– Widzisz, chłopcze, pamiętam, jakby to było wczoraj. Do dziś odżywają we mnie wspomnienia tamtej chwili, gdy wyszedłem na arenę amfiteatru w Rzymie. Był zbudowany w jednym, straszliwym celu – aby w brutalny sposób mordować w nim wyznawców Chrystusa. 

W imieniu Petroniusza napisz zaproszenie na ucztę

Rzymianie i Rzymianki, a przede wszystkim serdeczni Przyjaciele i serdeczne Przyjaciółki! W niespokojnych nam przyszło żyć czasach, a na niespokojne czasy najlepsze jest jedno lekarstwo – radość z życia. Niewątpliwie cały Rzym jest miastem potężnym, pięknym i wspaniałym, lecz i w Rzymie zdarzają się miejsca bardziej i mniej piękne, a znacie mnie i wiecie, że piękno cenię w życiu ponad wszystko.

Opisz w kilku zdaniach dowolne wydarzenia z powieści Quo Vadis, które świadczą o tym że przed nawróceniem się na chrześcijaństwo Winicjusz był człowiekiem okrutnym i nieznającym litości

Marek Winicjusz od początku powieści Henryka Sienkiewicza, pt. Quo vadis, której jest głównym bohaterem, jest przedstawiany jako człowiek, który bardzo szybko ulega różnego rodzaju namiętnościom i emocjom, nie próbując nad nimi zapanować. Równie prędko daje się unieść miłości, jak również gniewowi i okrucieństwu.