Poppea (Quo vadis) – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Poppea to żona cezara Nerona w powieści Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Była uważana za najpiękniejszą kobietę na świecie. To jednak nie zjednywało jej sympatii społeczeństwa rzymskiego, ponieważ jeszcze słynniejsze od jej urody, było jej okrucieństwo, wywołane zapewne niełatwymi i traumatycznymi doświadczeniami życiowymi. 

Charakterystyka Poppei

Poppea była kobietą bardzo zdeterminowaną, by osiągać w życiu raz obrane cele. Nie cofała się na drodze do nich przed wyrachowaniem, manipulacjami, kłamstwami, a nawet skutecznym namawianiem do morderstw. To właśnie pod wpływem jej namów, Neron zamordował swoją poprzednią żonę.

Poppea była bardzo surowa, wszędzie zwracała uwagę na potencjalne zagrożenia dla swojej pozycji u boku cezara. Agresywnie reagowała na obecność Ligii w pałacu Nerona, gdyż czuła, że uroda młodej dziewczyny może skusić władcę. Gdy zmarłą jej malutka córeczka, to właśnie Ligię oskarżyła o rzucenie na nią uroku, by pozbyć się jej ze swojego otoczenia. Poppea straciła jeszcze dziecko z poprzedniego małżeństwa, które zostało zamordowane na polecenie szalonego Nerona. Kobieta podzielała okrucieństwo swojego męża, co dawało się odczuć w satysfakcji, jaką czerpała z oglądania krwawych igrzysk, w czasie których okrutnie mordowano chrześcijan. W trosce o swoją urodę (złociste włosy i nieprzeciętnie biała cera, a także bardzo szlachetne rysy twarzy), która zapewniała jej pozycję u boku Nerona, uciekała się do wątpliwych zabiegów, na przykład kąpieli w oślim mleku.

Poppea była przyzwyczajona do otrzymywania tego, co postanowiła zdobyć i nie potrafiła przyjmować klęski. Dlatego też niebezpieczeństwo zawisło nad Markiem Winicjuszem, gdy odrzucił jej zaloty w czasie rozpustnej uczty. Uchroniło młodzieńca jedynie to, że Poppea miała maskę i mógł zasłonić się tym, że po prostu jej nie rozpoznał. Kobieta nie cieszyła się dobrą sławą. Powszechnie znana była jej dwulicowość, okrucieństwo, pycha i wyrachowanie. Interesowało ją właściwie wyłącznie własne dobro i komfort. Właśnie dlatego wyszła za Nerona, choć wiele rzeczy mogło wskazywać, że nie będzie to udane małżeństwo. 

Poppea Sabina ostatecznie poniosła karę za sposób w jaki żyła. Padłą ofiarą szaleńcze manii Nerona, który oskarżył ją o spiskowanie przeciw niemu i skazał na śmierć. Można powiedzieć, że kobieta padła ofiarą własnych metod, ponieważ w czasie życia nie cofała się przed podobnymi zabiegami wobec innych ludzi. 

Dodaj komentarz