Krytyka, ośmieszanie, demistyfikacja – wady i przywary ludzkie, z którymi walczyli twórcy w różnych epokach. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

Każdy z nas lubi os obie myśleć w sposób pozytywny. Nie lubimy się mierzyć ze swoimi wadami, przywarami, słabostkami – wypieramy je, chcąc czuć się dobrze ze samymi sobą. Nie zmienia to jednak faktu, że nikt z nas nie jest idealny i każdy posiada swoje strony, za którymi nie przepada i którymi raczej nie pochwaliłby się w gronie znajomych.

Charakterystyka porównawcza Harpagona i Anzelma

Harpagon oraz Anzelm to dwaj bohaterowie komedii Moliera, pt. Skąpiec. Są to postaci stojące na zupełnie różnych biegunach jeśli chodzi o podejście do życia, pieniędzy oraz ludzi w ich najbliższym otoczeniu. Konfrontacja z Anzelmem, stawia tytułowego skąpca – Harpagona – w jeszcze mniej przychylnym świetle, czyni z niego swoisty antywzór w kwestii podejścia do pieniędzy. 

Intrygi w Skąpcu

Skąpiec Moliera to sztuka pełna intryg, zmów i spisków, które zawiązują bohaterowie przeciwko głównemu bohaterowi. Jego bowiem zachowanie wprowadza chaos do statecznego i szczęśliwego życia szlachty. Mężczyzna unieszczęśliwia wszystkich dookoła siebie, więc wszyscy muszą uciekać się do podstępów, by nie dać się stłamsić cudzą obsesją.

Skąpiec jako komedia molierowska

Niektórzy autorzy podchodzą do uprawianego przez siebie gatunku literackiego w tak oryginalny sposób, że tworzą niejako nowy podgatunek. Tak można nazwać komedię “molierowską”, czyli stworzoną przez Moliera, a różniącą się nieco od wszystkich komedii, które pisane były w czasach wcześniejszych.

Pieniądze szczęścia nie dają? Podaj argumenty i przykłady z komedii Skąpiec’ i z życia codziennego

Powiedzenie zawarte w tytule jest bardzo popularne, lecz niestety bardzo trudne do wprowadzenia w życie. Chcąc nie chcąc, jesteśmy uzależnieni od posiadania pieniędzy, ich gromadzenia oraz oszczędzania. Nie da się od tego uciec, lecz istotne jest, by zachować w tym zdrowy rozsądek i nie zatracić w sobie prawdziwych wartości.

x