Intrygi w Skąpcu

Autor: Grzegorz Paczkowski

Skąpiec Moliera to sztuka pełna intryg, zmów i spisków, które zawiązują bohaterowie przeciwko głównemu bohaterowi. Jego bowiem zachowanie wprowadza chaos do statecznego i szczęśliwego życia szlachty. Mężczyzna unieszczęśliwia wszystkich dookoła siebie, więc wszyscy muszą uciekać się do podstępów, by nie dać się stłamsić cudzą obsesją. Większość z tych intryg ma charakter komiczny i w satyryczny sposób uświadamia nam, jak trudno jest się nam porozumieć niekiedy z samymi sobą. 

Harpagon wobec wszystkich

Harpagon nie zachowywał się uczciwie wobec nikogo, na każdym chciał zarobić lub oszczędzić. Knuł więc, że wyda za mąż córkę bez posagu, lub że odbierze synowi narzeczoną, ponieważ ma szanse na zdobycie wielkiej fortuny. 

Kleant wobec Harpagona

Kleant jest zakochany w Mariannie, którą Harpagon planuje poślubić ze względu na jej ogromny posag. Młodzieniec robiwięc wszystko, by przypodobać się dziewczynie i ośmieszyć w jej oczach starego i chciwego ojca. Urządza wystawną kolację oraz obdarowuje Mariannę drogimi prezentami, czym doprowadza do szału Harpagona. Ostatecznie syn zmuszony jest szantażować ojca zaginioną szkatułą z oszczędnościami, by wymóc na nim odstąpienie od pomysłu poślubienia Marianny. 

Walery wobec Harpagona

Walery był człowiekiem zakochanym w Elizie, córce Harpagona, z wzajemnością. Młodzi jednak nie mogli liczyć na aprobatę ojca Elizy wobec ich związku, ponieważ stary skąpiec postanowił wydać córkę za szlachcica Anzelma… z oszczędności. Anzelm bowiem przebiegle zadeklarował, że pojmie Elizę za żonę nawet bez posagu. Walery postanawia wkupić się w łaski Harpagona i zatrudnia się w jego domu jako rządca. Dobrą służbą oraz chwaleniem postępowania gospodarza, szybko staje się jego ulubionym pracownikiem, jednak nie ma to wpływu na decyzje wobec Elizy. Ostatecznie jednak Waleremu udaje się zdobyć rękę dziewczyny, kiedy rezygnuje z niej Anzelm 

Frozyna wobec Harpagona

Frozyna była słynną swatką, która dla zysku kojarzyła ze sobą pary niekoniecznie do siebie pasujące. Zależało jej na pieniądzach, a nie na szczęściu swatanych, często więc posuwała się do kłamstwa. Okłamała między innymi na przykład Harpagona, któremu naopowiadała, że młoda Marianna jest panną bardzo oszczędną i że posiada ogromny majątek, który wniesie do domu Harpagona po ślubie jako posag. Gdy jednak okazuje się, że i na niej Harpagon próbuje oszczędzić, zwraca się przeciwko niemu i dołącza do intrygi Kleanta i Marianny, który ostatecznie powodzi się. 

Dodaj komentarz