Opowieści z Narnii: lew, czarownica i stara szafa C.S. Lewisa to jedyna w swoim rodzaju powieść fantastyczna, która nie tylko stwarza nowy oryginalny świat, lecz także łączy go ze światem realistycznym. Dzięki temu czytelnicy mogą jeszcze mocniej uwierzyć w magię i niezwykłość przedstawianych w powieści historii i wydarzeń. Czytając tę wspaniałą powieść, ma się bowiem wrażenie, że wspaniałe światy i niezwykłe przygody istnieją w naszym pobliżu i czasem wystarczy niewielki zbieg okoliczności, lub niewinny przypadek, byśmy znaleźli się w samym ich środku.
Spis treści
Wydarzenia realistyczne w opowieściach z Narnii
Można powiedzieć, że cała pierwsza część powieści, pt. Opowieści z Narnii: lew, czarownica i stara szafa Clive’a Staplesa Lewisa, ma charakter zupełnie realistyczny. Czytelnik wprowadzony zostaje bowiem w realia Wielkiej Brytanii na początku lat 40. XX wieku. Trwa okrutna II wojna światowa i właśnie wojska III Rzeszy rozpoczęły naloty bombowe na Londyn, co staje się zaczątkiem całej historii. Czwórka rodzeństwa Pevensie zostaje wysłana na wieś właśnie z tego powodu – aby uniknąć niebezpieczeństwa, jakie niosą za sobą działania wojenne, które skupiały się na wielkich ośrodkach miejskich. Czytelnik więc zupełnie nie spodziewa się tego, co ma się wydarzyć później, ponieważ absolutnie nic tego nie zapowiada. Początek Opowieści z Narnii to początek typowej powieści realistycznej osadzonej w realiach wojennych. Rodzeństwo przybywa do rezydencji profesora Kirke’a, zapoznaje się z nim i z nowym miejscem, które ma się stać ich domem na pewien czas. Dzieci bawią się, starają się wspierać siebie nawzajem, dobrze wykorzystać dany im czas. Widzimy wyraźnie zarysowujące się relacje między poszczególnymi członkami rodzeństwa, a także ich nową relację z gospodarzem domu. Wszystko to sprawia, że na początku mamy do czynienia po prostu z realistyczną powieścią obyczajową. Wszystko jednak zmienia się, gdy Łucja przypadkowo przekracza granicę pomiędzy światem realnym, a Narnią. Początkowo dwa światy splatają się, ponieważ Łucja i Edmund wchodzą do Narnii, jednak wycofują się do „własnego” świata. Po jakimś czasie jednak cała czwórka znajduje się w krainie, w której panują zupełnie inne prawa niż te, do których byli przyzwyczajeni.
Wydarzenia fantastyczne w opowieściach z Narnii
Po przekroczeniu granicy pomiędzy światem realnym a Narnią, wszystkie wydarzenia można określić mianem mniej lub bardziej fantastycznych. Zaczyna się oczywiście od spotkania Łucji z faunem, tajemniczą istotą, pół-człowiekiem, pół-kozłem, z którym się zaprzyjaźnia. Później całe rodzeństwo napotyka na swojej drodze dwójkę Bobrów, które się nimi opiekują i wprowadzają w sytuację panującą w Narnii i w zasady, jakimi rządzi się ta niesamowita kraina. Oni również tłumaczą im, kim jest Aslan, Wielki Lew, władca Narnii i aranżują spotkanie z nim. Edmund zostaje skuszony przez Białą Czarownicę za pomocą zaczarowanego ptasiego mleczka. Królowa za pomocą magii sprawuje swe rządy. Magii, przez którą w Narnii panuje wieczna zima, nie nadchodzi Boże Narodzenie, a wrogowie monarchini zostają zamienieni w kamień. Charakter fantastyczny ma również moc pradawnych zaklęć i praw ustalonych na początku stworzenie przez Władcę Zza Morza, ojca Aslana. Boi się ich nawet Biała Czarownica, ponieważ przepowiednia mówi, że ludzie strącą ją z tronu i zajmą jej miejsce. Lew Aslan heroicznie oddaje swoje życie za Edmunda – jego martwe ciało zostaje wchłonięte przez ziemię, a sam władca odradza się w magiczny sposób. Najbardziej rzucającą się jednak w oczy rzeczą, która odróżnia świat Narnii od świata, z którego przybyły do niej dzieci Pevensie, jest to, w jaki sposób płynie w nim czas. Okazuje się bowiem, że całe dziesięciolecia spędzone w Narnii, w świecie który znamy na co dzień trwają zaledwie ułamki sekund. Dzięki temu rodzeństwo, mimo długiego czasu spędzonego w Narnii, w normalnym świecie straciło tylko chwilę i ma szansę ponownie przeżywać swoją młodość.
Powieć C.S. Lewisa we wspaniały sposób przełamuje barierę pomiędzy światem realnym a fantastycznym i wyobrażonym. Właśnie wyobraźnia odgrywa tutaj największą rolę. Narnia jest bowiem światem, który mógłby być wymyślony przez dziecko, mógłby być jedynie marzeniem, snem, a jednak rodzeństwo Pevensie doświadczyło tego, że do również jak najbardziej realny świat, w którym jednak panują zupełnie inne reguły i prawa.