Aslan to chyba najważniejsza postać z Opowieści z Narnii C.S. Lewisa, choć nie jest to wcale bohater pierwszoplanowy, główny. To prawowity przywódca Narnii, uosobienie dobra, szlachetności, sprawiedliwości, odpowiedzialności i innych pozytywnych cech. Los tego bohatera jest wyraźną aluzją do biblijnej opowieści o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.
Charakterystyka Aslana z Opowieści z Narnii
Aslan jest lwem, potężnym zwierzęciem o imponującej grzywie i złocistej sierści. Jest królem wszystkich zwierząt i innych istot żyjących w Narnii. Został bezprawnie odsunięty od władzy przez Białą Czarownicę, lecz w momencie toczenia się historii powieści Lewisa, powraca do swojej ukochanej krainy, by przywrócić w niej ład, porządek i sprawiedliwość.
Aslan jest przede wszystkim urodzonym przywódcą. Jego postać wzbudza respekt i strach w jego przeciwnikach. Mieszkańcy Narnii darzą go ogromnym szacunkiem, wręcz uwielbieniem. Czekają, aż znowu pojawi się w ich krainie, by zakończyć czas tyrańskich rządów Białej Czarownicy. Aslan bowiem nie przebywa na co dzień w Narnii, lecz przybywa do niej raz na jakiś czas, jako że ma pod swoją opieką jeszcze inne krainy, jako syn Władcy Zza Morza, stworzyciela całego świata.
Kiedy lew zjawia się w Narnii, w krainie od razu zaczyna się długo nie widziana wiosna, a w serca zwierząt i innych stworzeń wstępuje nadzieja. Kiedy spotyka rodzeństwo Pevensie, wzbudza w nich szacunek, lecz jednocześnie przyjacielską sympatię. Lwu bardzo zależy na każdym mieszkańcu Narnii, nawet tym, który – tak jak rodzeństwo – znaleźli się w niej przypadkowo. Jest bardzo skoncentrowany na sytuacji, którą musi rozwikłać. Nie jest jednak – jak przystało na władców – niedostępny, odległy i oschły. W prywatnej rozmowie jest bardzo ciepły, troskliwy i przyjacielski. Nie dystansuje się od swoich obywateli, choć ma świadomość ciążącej na nim odpowiedzialności za ich los.
Kiedy Biała Czarownica żąda zwrócenia jej Edmunda, który do niej prawnie należał jako zdrajca, Aslan wie, co będzie musiał zrobić, by ochronić chłopaka. Samodzielnie udaje się na spotkanie z Królową i ofiarowuje własne życie za życie uratowanego Edmunda. Jednak Kamienny Stół, na którym dokonano egzekucji, wchłania ciało lwa, który w magiczny sposób odradza się dzięki szlachetności swojego poświęcenia.
Aslan bierze również udział w bitwie o Narnię, w czasie której zabija Królową, czym ostatecznie kończy okres jej straszliwych i niesprawiedliwych rządów i przywraca Narnii pokój i harmonię. Później jednak, zamiast pilnować porządku, znika z Narnii i pozostawia jej zarządzanie rodzeństwu Pevensie, które zasiadając na czterech tronach ma wypełnić proroctwo. Gest taki świadczy o niezwykłej szlachetności i zdolności do poświęceń Aslana. Nie był on zainteresowany rzeczywistym sprawowaniem rządów, nie interesowała go polityka, a jedynie dobro istot, które powierzono jego opiece. Ten złocisty lew to absolutny wzór przywódcy i władcy, którego mogłoby chyba pozazdrościć każde współczesne państwo.