Znany dziś na cały świecie Johann Wolfgang Goethe – niemiecki poeta, prozaik i dramaturg, urodził się 28 sierpnia 1749 r. we Frankfurcie. Pierwsze lata życia spędził w asyście prywatnych nauczycieli, poznając tajniki pięciu języków obcych, literatury, szermierki i wielu innych zagadnień. Frankfurt opuścił w 1765 r., kiedy to udał się na studia prawnicze w Lipsku. To tutaj odkrył swoją miłość do poezji, tworzył pierwsze dzieła liryczne i angażując się w lekcje rysunku. Jednak po trzech latach, w wyniku choroby i słabych postępów w nauce prawa, powrócił do domu rodzinnego. Johann Wolfgang von Goethe, zmuszony przez ojca dokończyć studia prawnicze, w 1770 r. podjął naukę w Strasburgu, gdzie uzyskał w końcu licencję prawniczą. Jego kariera w kancelarii trwała jednak jedynie kilka miesięcy – poeta wolał skupić się na swoim rozwoju literackim, pracując w czasopiśmie.
W 1774 r. jego bliski przyjaciel popełnił samobójstwo spowodowane nieodwzajemnionym uczuciem do zamężnej kobiety. Tragedia stała się dla poety inspiracją do napisania słynnego dramatu „Cierpienia młodego Wertera”. Następne lata życia autora spędził na tworzeniu takich dzieł jak „Götz czy Erwin i Elmira”. Johann Wolfgang von Goethe zaprzyjaźnił się z księciem Karolem Augustem, a następnie został jego doradcą. W 1775 r. przeprowadził się do Weimaru, gdzie zajmował się karierą literacką i zarządzaniem różnymi sektorami administracji państwowej. W 1788 r. związał się z Christianą Vulpius, z którą miał w późniejszym czasie pięcioro dzieci. Johann Wolfgang von Goethe zmarł 22 marca 183 roku w Weimarze na zapalenie płuc.
Johann Wolfgang Goethe – twórczość
Do najsłynniejszych dzieł autorstwa Johanna Wolfganga von Goethe należą m. in. „Cierpienia młodego Wertera” (1774), „Lata nauki Wilhelma Meistra” (1796), „Król Olch” (1782), „Ifigenia w Taurydzie” (1787), „Faust cz.I” (1808), „Faust cz. II” (1831) i wiele innych. Jego utwory inspirowały wybitnych twórców różnych epok (np. Antoniego Radziwiłła do stworzenia opery Faust).