Mikołajek – streszczenie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Książki z cyklu przygód Mikołajka stanowią od wielu lat klasykę literatury dziecięcej w Europie. Każdy z nas zna kogoś, kto wręcz wychowywał się na tych opowieściach. Pierwsza książka Rene Goscinny’ego nosi tytuł po prostu Mikołajek i wprowadza nas w świat szalonych przygód głównego bohatera, którego losy – ze względu na ogromną popularność serii – zostały rozwinięte w innych książkach.

Mikołajek – streszczenie

Najmilsza pamiątka – streszczenie

Opowiadanie przedstawia dzień, w którym do szkoły Mikołajka przybywa fotograf, by wykonać pamiątkowe zdjęcia wszystkim klasom wraz z nauczycielami. Gdy przychodzi kolej na klasę Mikołajka, okazuje się, że nie tak łatwo jest ustawić klasę w porządku. Wychowawczyni usiłuje pomóc fotografowi, lecz niesforne dzieci cały czas biegają, zmieniają miejsce i dokazują. Chłopcy zaczynają się nawet między sobą bić, zazdroszcząc sobie teoretycznie lepszych miejsc. Gotfryd wpada na pomysł, że przebierze się za Marsjanina, ale sprzeciwia się temu nauczycielka. Potem chłopiec zaczyna kłócić się z fotografem, od którego jego tata ma lepszy aparat fotograficzny. Alcest kala swoją koszulę dżemem, co wywołuje trudność w ustawieniu go tak, by nie było widać plamy. W końcu fotograf traci cierpliwość i zrezygnowany opuszcza szkołę. Nie wykonuje obiecanego zdjęcia. 

Zabawa w kowbojów – streszczenie

Grupa kolegów spotyka się w domu Mikołajka, by wspólnie bawić się w kowbojów. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ już na początku trudno jest chłopcom dogadać się, kto jaką rolę będzie pełnił w zabawie. Chłopcy bliscy są bójki, kiedy do zabawy przyłącza się tata Mikołajka oraz jego sąsiad, pan Bledurt. Tata chce być jeńcem, a pan Bledurt Indianinem. Zaczyna się zabawa na całego i tata Mikołajka rzeczywiście zostaje przez niego pojmany i jak przystało na indiańskiego jeńca – przywiązany do drzewa, gdzie zostaje znaleziony wiele godzin później. 

Rosół – streszczenie

Nauczycielka klasy Mikołajka jest chora, więc zastępuje ją pan Dubon, zwany przez uczniów Rosołem. Powierza on jednak opiekę nad klasą Ananiaszowi, którego nikt nie traktuje poważnie. Rosół co jakiś czas powraca do klasy i za każdym razem zastaje nieporządek, za co obwinia właśnie Ananiasza. Joachim grozi koledze zjedzeniem książki, z której ten próbuje czytać zadania arytmetyczne. Ostatecznie całą klasa zostaje skazana na karę zostania w szkole po lekcjach. 

Futbol – streszczenie

Alcest w szkole obwieszcza, że dostał nową w piłkę, w związku z czym wszyscy chłopcy chcą rozegrać mecz futbolowy. Na boisku jednak dochodzi do kłótni przy wyborze drużyn i połów boiska. Ananiasz, który nie zna zasad gry, zostaje sędzią, jednak gwizdać ma za niego Rufus. Kapitanami w końcu zostają Mikołajek i Gotfryd, lecz ten drugi narzeka na swoją połowę boiska, gdyż w oczy świeci mu słońce. Gdy wszystkie problemy wydają się już załatwione, okazuje się, że Alcest zapomniał wziąć piłki z domu. 

Wizytacja – streszczenie

Nauczycielka przygotowuje klasę do wizytacji nowego inspektora. Trochę się niepokoi ze względu na niesforność chłopców. Oczywiście spełniają się jej najgorsze przewidywania. Ananiasz rozlewa w klasie atrament akurat, kiedy wchodzi do niej dyrektor i inspektor. Interesuje się on ubrudzoną atramentem ławką i w wyniku zbiegu okoliczności on sam cały brudzi się atramentem. Wychodzi z klasy wzburzony, ale pełen podziwu dla nauczycielki. 

Reks – streszczenie

Pewnego razu Mikołajek znajduje samotnego psiaka i nadaje mu imię Reks. Zabiera go ze sobą do domu, ale jego mama nie chce go przyjąć, bo boi się, że zniszczy im meble. Mikołąjek jest smutny i siada w parku, gdzie znajduje go ojciec. Jemu też Reks się podoba i obmyśla plan, jak przekonać do niego matkę. Okazuje się jednak, że pies ma właściciela i że tylko zgubił się podczas spaceru. 

Dżodżo – streszczenie

Dżodżo to przezwisko nowego ucznia, który pojawia się w klasie Mikołajka. Pochodzi on z zagranicy i ma nauczyć się od uczniów języka francuskiego. Eugeniusz próbuje rozmawiać z nim po angielsku, ale chłopak bardzo szybko przyswaja przezwiska francuskie. Zaczyna się nawet boksować z kolegami. Nauczycielka jest zatrwożona, a następnego dnia Dżodżo nie pojawia się już na lekcjach. 

Fajny bukiet – streszczenie

Mikołajek kupuje swojej mamie bukiet kwiatów z okazji urodzin. Po drodze do domu jednak spotyka po kolei swoich kolegów, Gotfryda, Joachima i Euzebiusza, z którymi przepycha się, bawi lub gra, a każda z tych czynności odbija się na stanie bukietu. W końcu reszta kwiatów zostaje przypadkowo wrzucona do przejeżdżającego samochodu przez Joachima, a Mikołajkowi zostaje tylko jedna gałązka. Wręcza ją swojej mamie skruszony, ale ona i tak jest bardzo wzruszona i wdzięczna. 

Dzienniczki – streszczenie

W szkole dyrektor rozdaje uczniom dzienniczki z uwagami dotyczącymi ich nauki. Dzienniczki mają zostać podpisane przez rodziców. Uczniowie jednak boją się rozczarowania rodziców. Euzebiusz proponuje Mikołajkowi, by ten oddał dzienniczek do podpisania jego ojcu, jednak okazuje się, że on sam ma dosyć kłopotów. Mikołajek wraca do domu i trafia na kłótnię rodziców dotyczącą pieniędzy. Jego ojciec podpisuje dzienniczek, nie sprawdzając go nawet. 

Ludeczka – streszczenie

Ludeczka to imię córki przyjaciółki mamy Mikołajka, które przychodzą do nich w odwiedziny. Chłopiec z początku nie wie, jak zająć się koleżanką. Nie działają przepychanki, ani książki. W dodatku dziewczynka wyrzuca przez okno samolot Mikołajka. Po jego odnalezieniu zaczynają grać w piłkę, a Ludeczka wybija nią szybę w garażu, za co Mikołajek zgarnia srogą reprymendę. 

Witamy pana ministra – streszczenie

Szkołę Mikołajka ma odwiedzić szacowny minister, ponieważ jest jej absolwentem z dawnych lat. Chłopcy są przygotowywani do powitania go w uroczysty sposób. Okazuje się jednak, że nie potrafią dobrze zaśpiewać hymnu Francji. Dyrektor czyni wobec nich w dodatku niestosowne uwagi, co skutkuje buntem na próbie i ogólnym chaosem. Ostatecznie chłopcy wizytę ministra spędzają w zamknięciu, żeby absolutnie niczego nie byli w stanie popsuć. 

Palę cygaro – streszczenie

Mikołajek i jego kolega Alcest znajdują cygaro. Bardzo chcą je zapalić, by poczuć się jak dorośli, jednak nie potrafią znaleźć zapałek ani zapalniczki. Nikt nie chce ich poratować na ulicy, a pani w sklepie tytoniowym odmawia dania im zapałek w przeświadczeniu, że na pewno zrobią coś złego. W końcu jednak udaje im się odpalić cygaro, ale po zaciągnięciu się nim bardzo źle się czują. Mikołajek wraca do domu, gdzie jego ojciec pali fajkę, co wywołuje w chłopcu mdłości. 

Tomcio Paluch – streszczenie

Dyrektor szkoły, do której uczęszcza Mikołajek odchodzi na emeryturę. Nauczycielka wpada na pomysł wystawienia dla niego przedstawienia.Chłopcy jednak od początku kłócą się ze sobą o role. Alcest zostaje suflerem, jednak robi wszystko nie tak, jak potrzeba. Ciągle wybuchają nieporozumienia i konflikty. Nauczycielka odwołuje spektakl, w czym uczniowie widzą niechęć wobec dyrektora. 

Rower – streszczenie

Za dobre wyniki w nauce Mikołajek zostaje nagrodzony przez rodziców rowerem. Ojciec usiłuje nauczyć chłopaka jazdy, lecz do tego procesu wtrąca się pan Bledurt. Twierdzi on, że jest lepszym kolażem od taty Mikołajka. Pomiędzy mężczyznami dochodzi do rywalizacji, którą sąsiad wygrywa. Tata Mikołajka ulega wypadkowi i niszczy rower syna. Mikołajek jest zrozpaczony i dzieli się w szkole całą historią ze swoim kolegą, Kleofasem. Chłopak go pociesza, mówiąc, że jego ojciec zrobił z jego rowerem dokładnie to samo. 

Zachorowałem – streszczenie

Mikołajek choruje z przejedzenia i opuszcza dzień w szkole. Odwiedza go Alcest, który pozostawia mu czekoladę. Chłopiec nie jest w stanie jej zjeść i topi się ona brudząc całe łóżko. W kuchni zostaje wystraszony przez mamę i brudzi piżamę po raz kolejny. Potem z nudów bierze pióro i kartki z biurka ojca. Pióro okazuje się nieszczelne, więc Mikołajek kala łózko oraz dokumenty ojca. Wieczorem zjawia się lekarz, który bada chłopca i stwierdza, że jest on już w pełni zdrowy, natomiast zaleca jego matce dzień wolnego z powodu przepracowania przy psotach syna. 

Świetnieśmy się bawili – streszczenie

Mikołajek wraz z Alcestem postanawiają iść na wagary, by uniknąć trudnej lekcji arytmetyki. Nie wiedzą jednak, co robi się na wagarach, więc zaczynają się nudzić. Nie stać ich na kino, więc robią głupie miny przed witryną sklepową, a potem bawią się na pustym placu zabaw. W końcu zaczyna padać deszcz, a chłopcy biją się ze względu na nieporozumienie. Gdy Mikołajek wraca do domu, jest wykończony. Matka, widząc stan chłopaka pozwala mu następnego dnia nie iść do szkoły, lecz Mikołajek odrzuca tę propozycję

Idę z wizytą do Ananiasza – streszczenie

Mama Mikołajka prowadzi go na wizytę u Ananiasza. Mikołajek z początku nie chce tam iść, bonie przepada za kolegą, który jest klasowym lizusem i kujonem. Na miejscu przekonuje go jednak pyszny podwieczorek. Potem chłopcy puszczają okręty w wannie, co kończy się ubrudzeniem całej umywalni. Następnie usiłują grać w piłkę nożną globusem i w ten sposób tłuką lustro. Na koniec doprowadzają do prawdziwej eksplozji, kiedy bawią się zestawem małego chemika. Mama Ananiasza kończy wówczas wizytę, a Mikołajek ma nigdy więcej nie odwiedzić chłopca, czego on sam nie rozumie. 

Pan Bordenave nie lubi słońca  – streszczenie

Pan Bordenace jest nauczycielem, który sprawuje pieczę nad młodzieżą w czasie przerw w lekcjach. Nielubi on jednak słonecznych dni i upałów, a właśnie trwa lato i uczniowie bawią się na dworze. Co chwila dochodzi do wrzasków, bijatyk i ogólnego rozgardiaszu, nad którym nauczyciel usiłuje zapanować, choć nie potrafi. Zostaje trafiony piłką prosto w głowę, a potem przewraca się w wyniku pośliźnięcia na kanapce z dżemem upuszczonej przez Alcesta. Na koniec przerwy czuje ogromną ulgę, z czego zwierza się innemu nauczycielowi. 

Uciekam z domu – streszczenie

Mikołajek niechcący niszczy nowy dywan swojej matki, która robi mu przez to awanturę. Chłopak postanawia uciec z domu. Szybko dochodzi jednak do wniosku, że nie starcza mu na to oszczędności. Próbuje sprzedać swoje zabawki w celu pozyskania funduszy, ale nie udaje mu się to. Również Kleofas nie chce pożyczyć mu roweru, mającego posłużyć do ucieczki. Ostatecznie zrezygnowany Mikołajek wraca do domu, gdzie matka czeka na niego z kłótnią za spóźnienie. 

Dodaj komentarz