Jak Mikołajek spędzał wolny czas?

Autor: Grzegorz Paczkowski

Mikołajek to główny bohater serii opowiadań dla dzieci i młodzieży autorstwa Rene Goscinny’ego. Dzięki nim nawet wielu dorosłych może przypomnieć sobie jak wygląda świat z perspektywy siedmioletniego dziecka oraz jak w tym wieku wygląda życie i wyobraźnia człowieka, które tak różnią się przecież od codzienności w dorosłym życiu. 

Mikołajek to siedmioletni chłopiec, którego życie ograniczało się w zasadzie do uczęszczania do szkoły oraz czasu poza nią.Nie oznaczało to jednak, że jego życie było nudne lub monotonne, wręcz przeciwnie. Mikołajek jako dziecko żywe, impulsywne oraz pełne energii i z niemal nieograniczoną wyobraźnią,potrafił doskonale zorganizować sobie czas wolny tak, by był wypełniony różnego rodzaju przygodami i atrakcjami. Warto jednak dodać, że przygody te nie zawsze były bezpieczne czy godne pochwały. 

Czas w szkole był organizowany przez nauczycieli, dlatego Mikołajek najbardziej lubił przerwy. Wówczas mógł dać upust siedzącej w nim energii oraz wyobraźni. Przerwy były więc wypełnione zabawą z kolegami. Bardzo chętnie bawili się w policjantów i złodziei, grali w piłkę lub w chowanego. Często jednak nie udawało im się wytracić całej drzemiącej w nich energii na przerwach i dokazywali dalej po dzwonku. Spotykało się to niemal z rozpaczą nauczycieli,którzy nie byli wówczas w stanie uspokoić dokazującej klasy. 

W czasie wolnym od zajęć Mikołajek lubił spędzać czas ze swoimi kolegami, m.in. z Alcestem.To właśnie z nim wybrał się kiedyś na wagary, by uniknąć uczestnictwa w trudnej lekcji arytmetyki. Chłopcy bawili się na placu zabawa czy stroili dziwne miny przed witryną sklepu. Większość czasu spędzili jednak na błąkaniu się po mieście, ponieważ nie było ich stać na kino. Innym razem chłopcy spotkali się po to, by po raz pierwszy w życiu zapalić cygaro, które Alcest podprowadził swojemu ojcu. Skończyło się to atakiem mdłości i chorobą. 

Mikołajek bardzo kochał swoich rodziców i bardzo lubił spędzać z nimi czas, chociaż nie rozumiał tego, że czasem na niego krzyczą i karcą go za niektóre jego pomysły i zabawy. Bardzo cieszył się, kiedy w nagrodę za dobre oceny otrzymał rower i jego ojciec spędzał z nim czas, ucząc go jazdy. Nie mniejszym uczuciem darzył matkę. 

Można powiedzieć, że w życiu Mikołajka nie było czasu na nudę. Odznaczał się ogromną wyobraźnią i właściwie w każdej sytuacji umiał znaleźć sobie coś kreatywnego do zrobienia, albo wymyślić jakąś zabawę, choć nie zawsze były to zabawy rozsądne. Jego postać przypomina nam, jak nieograniczony jest umysł dziecka. Nie ograniczony różnego rodzaju granicami, których nabieramy z wiekiem. Każda minuta w życiu Mikołajka była zagospodarowana, a gdy zaczynał się nudzić od razu nachodziło go mnóstwo pomysłów na to, jak z nadciągającą nudą sobie poradzić, choćby po raz kolejny oznaczało to tarapaty. 

Dodaj komentarz