Mikołajek – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Mikołajek to tytułowa postać serii opowiadań autorstwa Rene Goscinny’ego, która bardzo szybko stała się kultowa w całej Europie. Każdy z nas zna przynajmniej kilka szalonych i zabawnych przygód kilkuletniego chłopca i jego szkolnych kolegów. Popularność serii wynika z uniwersalnej konstrukcji psychologicznej młodego bohatera, z którym większość z nas jest w stanie się utożsamić. 

Charakterystyka Mikołajka

Mikołajek to chłopiec około ośmioletni, który uczęszcza do pierwszej klasy francuskiej szkoły. Jest on, można powiedzieć, typowym przedstawicielem dziecko w swoim wieku. Ma w sobie ogromne pokłady energii, które niejednokrotnie trudno jest mu utrzymać na wodzy, co skutkuje nieraz szalonymi i impulsywnymi zachowaniami. Chłopiec jest bardzo żywiołowy i bywa, że ponoszą go emocje w zabawie. Nie zawsze jest w stanie przewidzieć konsekwencje swoich czynów i zrozumieć, dlaczego za niektóre wybryki jest karcony ostrzej przez rodziców lub nauczycieli. 

Mikołajek to bardzo rezolutny chłopczyk. Jest dobrze wychowany przez rodziców, których bardzo kocha, zwłaszcza matkę, choć nie zawsze ich rozumie. Nie pojmuje jak można kłócić się o rachunki czy pieniądze, albo wściekać się na niego za zniszczenie dywanu przy zabawie, czego nie zrobił przecież umyślnie. Jak widać, chłopca charakteryzuje typowa dla jego wieku lekkomyślność i niefrasobliwość. Pewnego razu w porywie emocji postanawia odejść z domu, lecz zupełnie nie wie, jak się do tego zabrać, więc ostatecznie odkłada plan na inny termin. 

Mikołajek ma wielu kolegów, jest lubiany w swojej klasie i szkole. Najbardziej lubi Alcesta, z którym najczęściej dopuszcza się różnych figli i psikusów. To właśnie z nim idzie na wagary, co kończy się dla obu bardzo średnio. To również z nim pali pierwsze cygaro, co kończy się właściwie tragicznie. Mikołajek nie przepada za to za Ananiaszem, klasowym lizusem uwielbianym przez ich nauczycielkę. Podczas odwiedzin w jego domu okazuje się jednak, że i z nim potrafi odnaleźć wspólny język i doskonale się bawić, siejąc przy tym oczywiście zamęt i zniszczenie. Tak samo było z Ludeczką, córką przyjaciółki jego mamy. Mikołajek bardzo szybko potrafi więc zmieniać zdanie o ludziach w zależności od sytuacji. 

Mikołajek jest wrażliwym chłopcem i stara się pielęgnować w sobie świat uczuć i emocji, choć nie do końca wie, jak to zrobić. Świadczy o tym historia, gdy kupuje swojej matce na urodziny przepiękny bukiet kwiatów, jednak w trakcie drogi powrotnej spotyka wielu kolegów, z którymi bawi się w taki sposób, że cierpią na tym kwiaty. Do domu donosi jedynie jedną gałązkę, lecz jego mama i tak jest zachwycona prezentem od ukochanego synka. 

Widzenie świata przez Mikołajka jest bardzo proste, powierzchowne i naiwne, co również jest charakterystyczne dla tak młodego wieku. Ludzi postrzega przez ich pojedyncze czynności i zachowania, dlatego jego sympatie i antypatie potrafią się bardzo dynamicznie zmieniać. Szkoła i wszystko, co z nią związane Mikołajek uważa za wrogie i nie stroni od psot, byle tylko uatrakcyjnić życie szkolne. Często daje się w tej kwestii ponosić wpływowi środowiska i niegrzecznych kolegów. 

Podsumowując charakterystykę Mikołajka, można powiedzieć po prostu, że jest on… najnormalniejszym w świecie młodym chłopcem. Myślę, że właśnie na tym polega jego ogromna popularność na całym świecie – każdy z nas jest się w stanie z nim utożsamić, ponieważ w konkretnym wieku każdy z nas był bardzo podobny, miał podobne podejście do świata, podobne wobec niego wątpliwości, ulegał zbliżonym namiętnościom i emocjom. Dlatego też Mikołajek potrafi zarówno śmieszyć, jak i wzruszać oraz uczyć, ponieważ każdy z nas dostrzega w nim cząstkę samego siebie, przez co od razu pałamy do niego sympatią. Każdy chciałby mieć takiego kolegę jak Mikołajek, ponieważ pomógłby on nam pamiętać, że nie od zawsze jesteśmy dorośli i warto od czasu do czasu spojrzeć na wiat z perspektywy siedmiolatka, by przypomnieć sobie, że życie wcale nie musi być aż tak skomplikowane, jak przyzwyczailiśmy się o tym myśleć. 

Dodaj komentarz