Mikołajek – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Seria opowiadań o Mikołajku to nie tylko opowieści o nim samym, lecz także galeria postaci, które towarzyszą młodemu chłopcu w życiu codziennym. To głównie szkolni koledzy, rodzice i nauczyciele. Tworzą jednak barwną mozaikę, która składa się na cały świat, jaki w swoich oczach buduje Mikołajek. Na ich przykładzie uczy się reagowania na różne sytuacje, postawy i zachowania ludzkie. Przede wszystkim jednak poznaje swoje emocje. 

Mikołajek – główny bohater serii. Ośmioletni uczeń szkoły. Żywiołowy, impulsywny, niekiedy uroczo niezaradny i naiwny. Ma wielu kolegów, nie lubi szkoły i nie stroni od figli i psot. Kocha swoich rodziców, choć nie rozumie, czemu czasem się na niego denerwują. 

Tata Mikołajka – człowiek bardzo zapracowany i przez to dosyć mocno zestresowany, jednak bardzo starający się odnaleźć czas dla syna. Uczy go jeździć na rowerze. Jest w stanie konfliktu z sąsiadem, panem Bledurtem.

Mama Mikołajka – kobieta zajmująca się domem i wychowaniem synka. Wrażliwa i kochająca, chociaż potrafiąca się zdenerwować na synka. Mikołajek uważa ją za najpiękniejszą kobietę na świecie. 

Alcest – najlepszy klasowy przyjaciel Mikołajka. Charakteryzuje się nadwagą i zamiłowaniem do ciągłego jedzenia. 

Ananiasz – klasowy kujon i lizus, nie lubiany przez Mikołajka do czasu, aż okazało się podczas odwiedzin, że można się z nim tak samo dobrze bawić, jak z innymi kolegami. 

Gotfryd – kolega klasowy Mikołajka. Charakteryzuje się najbardziej tym, że pochodzi z bogatej rodziny. 

Euzebiusz – szkolny kolega Mikołajka. Sprawia wrażenie najsilniejszego w klasie i często popisuje się siłą. 

Rufus – klasowy kolega Mikołajka. Najbardziej znany z tego, że ma tatę, pracującego jako policjant, który czasem daje mu swój gwizdek do zabawy.

Kleofas – najgorszy uczeń w klasie Mikołajka, choć dobry i szczodry kolega, który nigdy nie odmawiał pomocy. 

Pan Bledurt – sąsiad Mikołajka, rywalizujący często z jego ojcem w różnych kategoriach. 

Rosół – surowy nauczyciel, pan Dubon, Swój pseudonim zawdzięcza temu, że cały czas powtarzał uczniom, by patrzyli mu w oczy, co kojarzyło się z okami w rosole. 

Nauczycielka – kobieta nie dająca sobie rady wychowawczą z klasą Mikołajka, której jednak bardzo zależy. Jest zaangażowana i przejęta. 

Dżodżo – nowy uczeń w klasie Mikołajka. Pochodził z zagranicy i miał nauczyć się francuskiego, jednak jego edukacja zakończyła się już po jednym dniu. 

Dodaj komentarz