Historia Kaina i Abla – streszczenie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Kain i Abel to postaci archetypowych braci, pierwszych ludzi, którzy zostali w sposób naturalny zrodzeni na ziemi. Byli dziećmi biblijnych pierwszych ludzi, Adama i Ewy. Ich historia pokazuje nam w drastyczny sposób, że takie cechy jak zazdrość, egoizm czy żądza mordu kryją się w zakamarkach ludzkiej duszy już od jej początków. 

Kain i Abel

Kain i Abel byli synami Adama i Ewy, którzy przyszli na świat już po wygnaniu ich rodziców z Edenu przed Boga, a więc po popełnieniu przez nich grzechu pierworodnego. Kain był starszy od Abla i zajmował się rolnictwem. Młodszy z braci zaś zajmował się na co dzień hodowlą bydła. Obaj każdego dnia pracowali rzetelnie, sumiennie i ciężko. Obaj również zawsze pamiętali o składaniu Bogu ofiar z tego, co udało im się w danym czasie wypracować. 

Pewnego dnia, jak zwykle szykowali się do złożenia ofiary Bogu i umieścili na ołtarzach swoje ofiary, po czym je podpalili. Dym z ofiary Abla niósł się prosto do nieba, kiedy dym z ofiary Kaina zakręcał ku ziemi i ginął pośród traw i zarośli. Nie spodobało się to Kainowi, który stwierdził, że pracuje tak samo ciężko i nie zasługuje na to, by jego ofiary nie cieszyły się docenieniem przez Boga. Wpadł we wściekłość, po czym pochwycił leżący obok niego kamień i uderzył nim Abla, pozbawiając go w ten sposób życia. 

Kain przestraszył się tego, co zrobił i uciekł, jednak w pewnym momencie odezwał się do niego sam Pan Bóg. Zapytał mężczyznę, gdzie znajduje się jego brat, ponieważ jego krew woła do nieba z ziemi. Kain odrzekł, że nie wiem, gdzie jest Abel, ponieważ nie jest jego stróżem. Wówczas Bóg zorientował się z zbrodni Kaina i postanowił go ukarać. Nie odebrał mu jednak życia, ponieważ chciał, by Kain żył długo i był dręczony wyrzutami sumienia. Wygnał mężczyznę i skazał go na wieczną tułaczkę i poniewierkę. Umieścił na czole Kaina specjalne krwawe piętno, które miało odstraszać od niego ludzi, a także ostrzegać ewentualnych napastników, by go nie atakowali i przypadkiem nie pozbawili go życia, skracając tym samym jego karę. W ten sposób Kain, pierwszy na ziemi morderca i bratobójca, został ukarany przez samego Boga. 

Opowieść o Kainie i Ablu jest wstrząsająca na wielu poziomach. To jeden z pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju, a więc pierwszej części Starego Testamentu, a już widać, że człowiek miewał mordercze zapędy i to wobec najbliższych ludzi. Jest to ostrzeżenie dla wszystkich wyznawców wiary chrześcijańskiej i judaizmu. Skoro nawet jeden z pierwszych ludzi mógł być przepełniony na tyle złymi myślami i emocjami, by podnieść rękę na drugiego człowieka i to w dodatku na własnego brata, to znaczy, że każdy z nas w pewnych warunkach może zostać opętany przez podobne brutalne żądze. Należy więc całe życie mieć się na baczności i żyć w zgodzie z innymi ludźmi i Bogiem, by cały czas mieć pod kontrolą wszystkie uczucia. One bowiem w niekontrolowanych warunkach mogłyby nas oraz naszych najbliższych doprowadzić do tragedii, która byłaby na pewno straszna w konsekwencjach. 

Dodaj komentarz