Joseph Conrad – biografia

Autor: Anna Morawska

Joseph Conrad pisarz polskiego pochodzenia, znany zarówno w kraju jak i za granicą z wielu dzieł napisanych w języku angielskim. Jego książki pojawiają się niemal na każdej liście największych dzieł literatury światowej.

Joseph Conrad – biografia

Pochodzenie

Joseph Conrad, a właściwie Józef Konrad Korzeniowski urodził się 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie na terenach dzisiejszej Ukrainy. Był synem polskich patriotów: Apollona Korzeniowskiego i Ewy z domu Bobrowskiej. Ojciec pisarza był poetą, tłumaczem i wybitnym działaczem niepodległościowym. Założył on również warszawski Komitet Ruchu, czyli zalążek Ruchu Narodowego kierującego Powstaniem Styczniowym. Aresztowany w 1861 roku i zesłany razem z żoną Ewą i synem do Wołogdy w północnej Rosji.Kiedy przyszły pisarz kończy osiem lat umiera jego ukochana matka, a wkrótce po niej ojciec. Od tego czasu chłopcem opiekował się wuj, słynny przywódca powstańczy, Stefan Bobrowski.

Francuska i brytyjska marynarka handlowa

Wcześnie osierocony Korzeniowski w wieku niespełna 17 lat wybiera sobie dosyć niezwykłą jak na tamte czasy karierę i postanawia zostać marynarzem. Nie jest to jednak droga wybrana wyłącznie pod wpływem marzeń, lecz niejako z konieczności. Jako syn carskich zesłańców Korzeniowski zobowiązany był do pełnienia długoletniej służby w wojsku cara. Aby jej uniknąć pakuje się i w 1874 roku wyrusza do Francji gdzie zaciąga się na jeden ze statków. Pod francuska banderą dwukrotnie udaje mu się dotrzeć na Martynikę, następnie Karaiby i Amerykę Południową. Wspomnienia i echa tych podróży zawrze potem w swoich książkach. Niestety pracę na statku przerywa mu w 1878 roku wojna między Rosja a Imperium Osmańskim.

Pisarz będący w wieku poborowym nie otrzymuje wtedy przedłużenia paszportu i nie może zaciągnąć się na kolejny statek. Wydarzenia te pchnęły Korzeniowskiego do próby samobójczej poprzez strzał w klatkę piersiową. Na szczęście przyszły pisarz nie uszkadza sobie żadnych organów, szybko powraca do zdrowia i postanawia spróbować zaciągnąć się do marynarki brytyjskiej. Udaje mu się to, ponieważ Wielka Brytania dysponuje tak ogromną liczbą statków, że nikt nie zaprząta sobie głowy sprawdzaniem dokumentów przyjmowanej załogi. Jego marynarska kariera nabrała tempa i finalnie Korzeniewski dosłużył się stopnia kapitana. Trudne, polskie nazwisko przysparzało mu jednak sporo kłopotów. Było na tyle trudne, iż we wszelkiego rodzaju brytyjskich dokumentach zapisano je na trzynaście sposobów.

Angielskie życie i zamorskie podróże

Latem 1886 roku Korzeniowski postanawia aplikować o obywatelstwo brytyjskie, które otrzymuje już miesiąc później – 18 sierpnia 1886 roku. Po trzech latach od tego wydarzenia i po wielu pismach i prośbach traci również status obywatela Imperium Rosyjskiego. W 1889 roku przeprowadza się do Londynu, gdzie przez kilka lat żyje z oszczędności nie podejmując żadnej pracy. Pod koniec 1889 roku pisarz otrzymuje propozycję pozostania kapitanem w podróży w górę Konga. Nie znając celu podróży i będąc przekonanym, że jest to ekspedycja badawcza Korzeniowski zgadza się od razu i rusza w podróż. Wyprawa ta i wszystkie związane z nią wydarzenia i przygody będą kanwą dla jednej z najsłynniejszych książek autora „Jądro ciemności”.

Małżeństwo

Korzeniowski poznaje swoją żonę Jessie George w 1895 roku. Dziewczyna ma wtedy 18 lat i jest dużo młodsza od pisarza. Ich ślub odbywa się rok później, 24 marca 1896 roku. W 1898 roku rodzi się pierwsze dziecko pary syn Alfred Borys. W 1906 roku na świat przychodzi drugi syn John. Małżeństwo odwiedza również Polskę wraz z wybuchem I Wojny Światowej. Początkowo ukrywają się w pensjonacie kuzynki pisarza w Zakopanem. W listopadzie jednak wracają do Anglii, gdzie pozostają już do końca życia. Pisarz umiera w swojej posiadłości Oswalds we wsi Bishopsbourne 3 sierpnia 1924 roku na zawał serca. Pochowany zostaje w katedrze Canterbury pod nazwiskiem Joseph Teador Conrad Korzeniowski

Twórczość Josepha Conrada

Działalność literacka Josepha Conrada jest szeroko znana niemal we wszystkich zakątkach świata, a sam pisarz cieszy się nieustającą sławą i poczytnością. Pierwszą swoją powieść pod tytułem „Szaleństwo Almayera” wydał w 1895 roku. W ciągu następnych trzydziestu lat napisał jeszcze trzynaście powieści i aż osiem tomów opowiadań. Jego trzy dzieła „Narcyza”, „Murzyn z załogi” oraz „Tajfun” uważane są do tej pory za czołowe osiągnięcia literatury marynistycznej. W roku 1900 ukazała się jedna z najbardziej znanych powieści Conrada „Lord Jim” opowiadająca o oficerze marynarki, który opuszcza powierzony mu statek. Dzieło to uważane jest za jedną z kluczowych powieści XX-tego wieku. Kolejna powieść pod tytułem „Nostromo” uważana jest za czołowe dzieło angielskiej prozy i podawana jest jako najświetniejsza powieść polityczna powstała w języku angielskim. Innymi powieściami z politycznym elementem są także książki „Tajny agent” oraz „W oczach Zachodu” traktujące o rosyjskiej agenturze, zdradzie i szpiegostwie z rewolucją rosyjską w tle.

Książką, która wywołała niemałe poruszenie jest również wspomniane wcześniej „Jądro ciemności” opowiadająca o barbarzyńskim kolonializmie w Afryce. Powieść ta jest współcześnie tematem wielu prac literackich, omawiana jest na studiach i w szkołach średnich oraz jest kanwą dla wielu produkcji filmowych na całym świecie. W twórczości Conrada widać wyraźnie inspirację dawnym życiem pisarza. Jego marynarski żywot stał się tłem dla wielu wspaniałych historii przeniesionych na papier. Pisarz z niezwykła dokładnością i realizmem opisuje zarówno morskie życie marynarza jak i przygody na lądach najdalszych zakątków świata. Bohaterami jego dzieł są zarówno Polacy, Anglicy jak i Włosi czy Niemcy, a tematyka jaką podejmował aktualna jest do dziś i można ją odnieść do problemów każdego z kontynentów świata.

Dodaj komentarz