Julia (Rok 1984) – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Julia to główna postać kobieca w powieści George’a Orwella, pt. Rok 1984. Jest to dwudziestoparoletnia dziewczyna, która wyróżnia się swoją urodą, chociaż system zabrania jej podkreślania. Jest pokorną członkinią Partii i stosuje się pokornie do wszystkich wymogów i instrukcji życia według ideologii Wielkiego Brata. Nie wychodzi przed szereg, stara się raczej wtopić w tłum, zniknąć. Jak się okazuje, są to tylko pozory, ponieważ Julia w głębi duszy jest zbuntowaną młodą dziewczyną, która skupia swoje życie na buntowaniu się przeciw systemowym ograniczeniom. 

Oficjalnie działa w Lidze Antyseksualnej i zawodowo zajmuje się produkcją erotycznych książek dla plebsu, a w głębi duszy jest osobą rozwiązłą, wulgarną, skłonną do kontestacji, kiedy tylko się da. Julii świetnie udaje się oszukiwać system, dzięki czemu czasem może zdobywać trudno dostępne jedzenie, albo wykwintne ubrania, czy kosmetyki. Jej bunt nabiera charakteru gry, w której nie można dać się złapać. Nie wynika to z intelektualnego, czy moralnego sprzeciwu wobec zbrodni, których dopuszcza się na społeczeństwie światowym Wielki Brat i jego wysłannicy. Bunt Julii jest raczej infantylny, egoistyczny, ma w sobie coś z wieku dojrzewania. Julia za wszelką cenę postanowiła dążyć do rzeczy, których się jej zabrania, a spośród których większość jest związana ze sferą seksualną i z ogólnie pojmowanym dobrobytem i luksusem życiowym. Kiedy zakochuje się w Winstonie, również nie jest w stanie oprzeć się pokusie spotykania się z nim. Wykorzystuje swój talent do organizowania schadzek tak, by nikt nie odkrył ich romansu. Wkrótce jednak wraz z ukochanym wpada w sidła intrygi zawiązanej przez system i zostaje aresztowana. Po praniu mózgu Julia zmienia się nie do poznania. Nie ma w niej dawnej iskry, chęci do działania i dążenia do własnych celów za wszelką cenę. Jest przezroczysta, wyprana z emocji i uczuć, ambicji. Podupada fizycznie, traci urodę, a jej charakter staje się podobny do milionów kobiet, które stały się trybikami w wielkiej machinie ideologicznej Wielkiego Brata. 

Julia jest postacią tragiczną, ponieważ reprezentuje najbardziej naturalne, biologiczne skłonności ludzie, które system totalitarny brutalnie odbiera i depcze. 

Dodaj komentarz