Kajko to jeden z dwóch głównych bohaterów legendarnej już serii komiksów autorstwa Janusza Christy, pt. Kajko i Kokosz. Postać tego średniowiecznego woja stała się kultowa dzięki jego szlachetnym cechom charakteru oraz wielkiej odwadze i waleczności, na które nie wskazywałaby z pozoru jego drobna postura.
Charakterystyka Kajka
Kajko to jeden z wojów słynnego wczesnośredniowiecznego słowiańskiego kasztelana Mirmiła, który służy w jego grodzie – Mirmiłowie. Ów mężczyzna ma czarne włosy, jest niski i posiada raczej drobną budowę ciała dlatego też raczej nikt na pierwszy rzut oka nie traktuje go poważnie. To jednak poważny błąd. Kajko jest bowiem świetnym szermierzem. Z ogromną wprawą posługuje się zarówno mieczem, jak i łukiem – jego celność, szybkość i zwinność nie mają sobie równych.
To jednak nie jedyne przymioty Kajka. Oprócz wielkiej zwinności w walce, odznacza się on również nieprzeciętnym intelektem, dzięki któremu wielokrotnie udawało mu się ratować przyjaciół z opresji lub unikać walki, gdy nie była ona konieczna. Dzięki swojej inteligencji jest w on w stanie rozwiązywać problemy w momentach, w których inni nie widzą żadnego wyjścia z sytuacji.
Kajko przy tym wszystkim ma wielkie poczucie humoru, a także dużą wrażliwość, co nie zawsze przecież kojarzy się w pierwszej kolejności z wczesnośredniowiecznym wojem. Zawsze stara się być pomocny, a za swoich przyjaciół, w tym największego przyjaciela, Kokosza, jest w stanie oddać życie. Kajko charakteryzuje się również dużym poczuciem lojalności wobec swojego władcy, Mirmiła. Służy mu wiernie i zawsze dobro swojego grodu stawia na pierwszym miejscu w hierarchii ważności. Jest więc szlachetny i zdolny do poświęcenia.
Poza tymi wszystkimi przymiotami, które wspomnieliśmy już powyżej, Kajko jest świetnym kompanem, towarzyszem drogi, walki, polowania, ale także uczty, rozrywki i zabawy. Mieści w sobie tyle dobrych i wartościowych cech, że trudno nie poczuć do niego sympatii już od pierwszych chwil. Kajko jest najlepszym dowodem na to, że nie należy sądzić ludzi po ich wyglądzie zewnętrznym, ponieważ prawdziwą wartość ma to, jakimi jesteśmy ludźmi, jakie przyświecają nam wartości oraz to, jak odnosimy się do innych ludzi.