Którego bohatera z lektury Kajko i kokosz lubisz najbardziej?

Autor: Grzegorz Paczkowski

Moim ulubionym bohaterem z komiksu autorstwa Janusza Christy jest jedna z dwóch głównych i tytułowych zarazem postaci, a mianowicie – Kajko. W czasie lektury komiksów to on najbardziej trafił do mojego serca i myślę, że to właśnie jego chciałbym mieć za przyjaciela w prawdziwym świecie, gdyby oczywiście było to możliwe. 

Dlaczego akurat Kajko? Cóż, przede wszystkim dlatego, że jego postać dobitnie dowodzi tezy, że nie należy osądzać ludzi po wyglądzie. Ten wojownik był bowiem niski i reprezentował dość mierną tężyznę fizyczną, co wielokrotnie przyczyniało się do niedocenienia jego sił przez przeciwników. Mimo niewielkich rozmiarów był on jednak bardzo dobrym i skutecznym wojownikiem.Wręcz przysłowiowa była jego doskonałe umiejętności w posługiwaniu się mieczem, świetnie i bardzo celnie strzelał również z łuku. Zawsze było to ogromne zaskoczenie dla jego przeciwników, zwłaszcza tych, którzy przez mizerny wzrost i brak muskulatury oceniali go z początku jako słabego i nie będącego żadnym dla nich zagrożeniem. 

Jednak to nie najważniejsze cechy Kajka, dzięki którym stał się on moim ulubionym bohaterem. Przede wszystkim bowiem miał on ogromną inteligencję i był sprytny. Zawsze starał się unikać walki i rozwiązywać problemy właśnie przy pomocy intelektu. Dzięki niemu wielokrotnie wyciągał swojego przyjaciela, Kokosza, z tarapatów. Owa przyjaźń również jest dowodem na to, że Kajko był bardzo lojalny i wrażliwy. Dla przyjaciela zrobiłby wszystko. Tak samo jak dla kasztelana Mirmiła, któremu służył. Kajko kojarzy mi się jeszcze z dużą wrażliwością na niedolę ludzką, cierpienie innych ludzi, słabszych oraz wszelkie przejawy niesprawiedliwości. To bowiem, a nie umiejętności posługiwania się bronią każdego rodzaju, czyniło z niego bardzo wartościowego i szlachetnego, dobrego człowieka. 

Myślę, że Kajko nie tylko dla mnie jest lubionym bohaterem komiksów Janusza Christy. Trudno go nie polubić, gdyż jest postacią do głębi pozytywną. Nie tylko wzrusza i rozśmiesza, ale kiedy trzeba jest w stanie walczyć,a gdy już walczy, robi to z pełnym zaangażowaniem i gotowy jest do największych nawet poświęceń. Mieć takiego przyjaciela jak Kajko przy swoim boku to prawdziwy zaszczyt i ogromny przywilej. Nie każdy bohater książki czy komiksu jest odrysowany w tak autentyczny sposób, by pragnęło się go poznać w rzeczywistości, co niestety nie jest możliwe. Kajko na pewno zaś należy do tej grupy postaci. Jego przejście do świata realnego nie jest możliwe,natomiast myślę, że dobrze jest wzorować się na kimś takim, naśladować goi starać się z całych sił być taki jak on. Szlachetny, uczciwy, przyjacielski, inteligentny i zawsze dążący do rozwiązania wszelkich problemów i konfliktów, zwłaszcza kiedy dotyczą one jego i jego najbliższych. 

Dodaj komentarz