Kali to drugoplanowy bohater powieści W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza. Poznajemy go jako niewolnika, gdy zostaje uwolniony przez Stasia Tarkowskiego, z wdzięczności zaczyna mu służyć.
Charakterystyka Kalego z W pustyni i w puszczy
Kali był czarnoskórym chłopakiem, który dostał się do arabskiej niewoli i trafił w ręce okrutnego Ghebra. Ten traktował go jak swoje popychadło, na którym można się wyżywać z byle powodu, a nawet i bez niego. Kali był bardzo dobrze zbudowanym mężczyzną, którego sylwetka zdradzała dużą siłę i zwinność. Bardzo dobrze radził sobie „w terenie”: potrafił polować, opiekować się zwierzętami, przygotowywać bezpieczny nocleg w każdych warunkach, wspinać się po drzewach. Bardzo słabo mówił w językach, którymi można było porozumiewać się w Afryce, więc porozumienie się z nim wymagało dużo czasu. Tak naprawdę Kali był synem króla plemienia Wa-hima.
Pod względem charakteru Kali był bardzo prostym człowiekiem. Rozumiał świat jako zestaw dosyć prostych pojęć, wszystko brał „na chłopski rozum”. Wierzył jednak w złe i dobre duchy, do których się modlił, i którym składał ofiary. Charakteryzował się również leniwą naturą oraz patriarchalnym podejściem do podziału ról w społeczeństwie. Jeśli nie musiał, nie pracował. Ponadto wyznawał specyficzną filozofię życiową, według której jeśli ktoś wyrządził mu jakąś krzywdę – było to zło, lecz jeśli on sam wyrządził komuś tę samą krzywdę – był to już uczynek dobry, lub przynajmniej neutralny. Kiedy Kali zostaje uwolniony przez Stasia, służy mu z wdzięczności wraz z Meą. Okazuje się człowiekiem lojalnym, potrafiącym przedłożyć własne dobro dla pomocy swojemu dobroczyńcy. Dzięki niemu zarówno Stać, jak i Nel, uniknęli wielu sytuacji, przez które ich podróż mogłaby się skończyć nieszczęśliwie.
Kai to postać pozytywna. Wzbudza w czytelniku sympatię. Jego pojmowanie świata, religijność, moralność, są proste, niezbyt spójne z współczesnymi standardami, ale przynajmniej szczere. Kali potrafi zarówno rozśmieszyć, jak i wzruszyć. To człowiek o dobrym sercu, którego los potraktował bardzo brutalnie oddając go w arabską niewolę, gdzie królewski syn był poniżany, bity i traktowany na równi ze zwierzętami, jeżeli nie jeszcze gorzej. Kali potrafił przezwyciężyć swój strach i pozwolił wierzyć, że dla dobra Stasia i Nel nie cofnąłby się przed niczym, co mogłoby pomóc dwójce głównych bohaterów.