Mea – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Mea to jedna z drugoplanowych postaci z powieści autorstwa Henryka Sienkiewicza, pt. W pustyni i w puszczy. To czarnoskóra młoda dziewczyna pochodząca z plemienia Dinka. Jest bardzo ładna, jej rysy twarzy wzbudzają zaufanie oraz świadczą o jej łagodnym charakterze. Jest szczupła i posiada długie i chude nogi. Była szybka i zwinna, potrafiła wspinać się na drzewa i doskonale poruszać się pomiędzy konarami drzew. 

Charakterystyka Mei z W pustyni i w puszczy 

Niewiele wiemy o przeszłości Mei. Poznajemy ją, kiedy zostaje podarowana Nel przez emira w Faszodzie (poprzednia opiekunka dziewczynki umiera w czasie podróży). Mea od początku bardzo sumiennie przykłada się do wykonywania powierzonego jej zadania – oddaje się w całości opiece nad małą Nel. Bardzo szybko również nawiązuje z nią naprawdę bliską, ciepłą i niezwykle serdeczną relację. Wraz z Kalim decyduje się zostać przy porwanym rodzeństwie, kiedy Staś zabija porywaczy. Dzieje się tak jednak nie tylko z przywiązania do dzieci, lecz przede wszystkim z miłości do Kalego, które rodzi się po cichu w sercu niewolnicy. Jest ona zafascynowana czarnoskórym mężczyzną i w chwili rzeczywistej grozy wyznaje, że chciałaby umrzeć przy jego boku. Była przy całej swojej serdeczności dziewczyną bardzo prosto pojmującą świat, życie i innych ludzi. Myślała na przykład, że po przyjęciu chrztu, jej skóra zyska biały kolor. Przyjęła chrzest z rąk Stasia na Górze Lindego. Wyznawała wiarę w różnego rodzaju duchy. Dobre, które trzeba prosić o opiekę i spokojny los, oraz te złe, które trzeba starać się odpędzić i przebłagać je, by za bardzo nie ingerowały w życie ludzkie. 

Mea to postać wzbudzająca w czytelniku ogromną serdeczność. Była cicha, pokorna, sumienna i bardzo zaangażowana w powierzone jej zadania. Kiedy chorowała jej podopieczna, robiła wszystko, by dziewczynka miała jak najlepsze warunki do szybkiego wyzdrowienia. Miała dobre i szczere serce, w którym pojawiła się prawdziwa miłość. Przy całej swojej delikatności, potrafiła wykazać się siłą, zdecydowaniem i odwagą. Uważam, że każdy chciałby znaleźć miłość takiej osoby jak Mea, ponieważ byłoby to uczucie szczere i raczej niemożliwe do zaprzepaszczenia z byle powodu. 

Dodaj komentarz