Staś i Nel – charakterystyka porównawcza

Autor: Grzegorz Paczkowski

Staś Tarkowski oraz Nel Rawlison to dwójka głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza, pt. W pustyni i w puszczy. Daleko im było do posiadania takich samych charakterów, ale też bardzo wiele ich łączyło. Dlatego razem byli w stanie przetrwać nawet najcięższe momenty i przeciwności losu, a ich historia zyskała szczęśliwe zakończenie, kiedy dwójka ta po osiągnięciu dojrzałości weszła w związek małżeński. 

Staś Tarkowski był czternastoletnim synem Władysława Tarkowskiego, inżyniera pracującego przy naprawach Kanału Sueskiego. Był to szkolny prymus, który w tak młodym wieku znał biegle kilka języków europejskich i kilka dialektów afrykańskich. Odznaczał się świetną sprawnością fizyczną i siłą, był także świetnym pływakiem i biegaczem. Świadomość posiadania tak wielu zalet oraz nieustanne pochwały ze strony nauczycieli i dumnego ojca, sprawiły, że chłopak stał się chełpliwy i bardzo często popisywał się przed Nel, a także wywyższał z racji dzielącej ich różnicy wieku. Dopiero trudy związane z porwaniem i wielomiesięczną wędrówką po Afryce, stłumiły w młodzieńcu te cechy. Stał się dużo bardziej opanowany, zdystansowany wobec swoich własnych możliwości, choć to właśnie wiele z nich pozwoliło mu ochronić siebie i małą Nel przed wieloma niebezpieczeństwami samodzielnej podróży. 

Nel Rawlison była ośmioletnią Angielką, której tata również pracował przy Kanale Sueskim. Bardzo kochała swojego ojca i byłą również jego oczkiem w głowie. Dziewczynka wyglądała jak mały anioł i wszyscy zakochiwali się w jej szczerej otwartości. Przy swojej dziecięcej naiwności i dezynwolturze, była to bardzo dobrze wychowana i ułożona młoda dama. Miała bardzo dobre maniery i zawsze starała się pomagać potrzebującym. Porwanie, osamotnienie i podróż również na niej odcisnęły swoje piętno. Na pewno w bardzo młodym wieku utraciła czas, który powinna spędzić na beztrosce, nauce i radosnym poznawaniu świata. Musiała wykształcić w sobie cechy, które pozwoliłyby jej przetrwać – siłę, wytrwałość, przebiegłość, umiejętność radzenia sobie ze strachem i stresem. Nie można zapominać, że dziewczynka była o krok od śmierci ze względu na febrę. 

Zarówno Staś Tarkowski, jak i Nel Rawlison, byli dziećmi wyjątkowymi, bardzo dobrze wychowanymi i rozwiniętymi ponad miarę swojego wieku. Każde z nich również zmieniło się na swój sposób po przeżyciu wszystkich przygód opisanych przez Sienkiewicza w powieści W pustyni i w puszczy. Na szczęście ich historia miała dobry finał i oboje wyrośli na mądrych, dojrzałych i odpowiedzialnych ludzi, którzy stworzyli wspaniałe małżeństwo. 

Dodaj komentarz