Motyw przemiany bohatera literackiego – konteksty z różnych epok

Wszyscy zmieniamy się w ciągu swojego życia, nie ma nikogo, kto byłby dokładnie takim samym człowiekiem w dzieciństwie i w starości. Ilość bodźców, które odbieramy, sytuacji, w których się znajdujemy i problemów, które musimy rozwiązać w ciągu swojego życia jest tak ogromna, że siłą rzeczy zmienia nasz sposób postrzegania rzeczywistości i postawę wobec świata i innych ludzi.

Motyw domu w literaturze – konteksty z różnych epok

Dom to najważniejsze miejsce dla każdego człowieka. Każdy z nas musi mieć miejsce, w którym będzie mógł czuć się bezpiecznie, w którym będzie mógł odpocząć i który pełny będzie życzliwych mu ludzi. Dom więc to nie tylko budynek, to przede wszystkim przestrzeń, w której czujemy się dobrze, gdzie możemy być naprawdę sobą bez strachu przed oceną czy złym traktowaniem.

Motyw tęsknoty w literaturze – konteksty z różnych epok

Wszyscy ludzie na pewnym etapie swojego życia tęsknią. Tęsknić można za czymś, co już minęło, lub do czegoś, co jeszcze nie nastąpiło. Ten drugi wariant nazywamy jednak przeważnie marzeniem. Niemniej jednak każdy zna chyba dojmujące uczucie tęsknienia za czymś, czego w danej chwili nie jesteśmy w stanie osiągnąć, albo przywrócić z przeszłości. Taki stan zawsze wzbudza mnóstwo emocji, dlatego bardzo pięknie wpasowuje się w różnego rodzaju dzieła sztuki, które przecież na emocjach bazują. Również literatura nie pozostaje w tym temacie w tyle i na przestrzeni różnych epok udowadnia, jak różne potrafią być obszary ludzkiej tęsknoty. 

Opis wioski Wa-hima – opis i najważniejsze wydarzenia

Henryk Sienkiewicz pisał swoją legendarną powieść przygodową, pt. W pustyni i w puszczy bazując na swoich własnych doświadczeniach podróżniczych. Stąd też niezwykła plastyczność w opisywaniu krajobrazu lub realistyczne kreowanie wizerunku dzikich plemion żyjących głęboko w dżunglach i na sawannie. Dzięki tej wciągającej powieści możemy dowiedzieć się jak mniej więcej wyglądało takie życie na przełomie XIX i XX wieku. 

Opis słonia Kinga

Henryk Sienkiewicz to jeden z najsłynniejszych pisarzy polskich. Znany jest przede wszystkim ze świetnego warsztatu pisarskiego, który pozwalał mu kreować historie oraz bohaterów, których czytelnicy pamiętają przez dekady. Dobrym tego przykładem jest powieść W pustyni i w puszczy, stanowiąca do dziś jedno z najoryginalniejszych dzieł literatury młodzieżowej i przygodowej.

Spotkanie ze słoniem Stasia i Nel

Spotkanie Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison ze słoniem Kingiem, jego uwolnienie i oswojenie to chyba jeden z najbardziej znanych epizodów powieści pt. W pustyni i w puszczy autorstwa Henryka Sienkiewicza. 

Napisz recenzję W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza

W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza to jedna z najpopularniejszych i najistotniejszych powieści młodzieżowych i przygodowych, jakie udało się odnotować w literaturze polskiej. Dzieło na stałe weszło do kanonu lektur i od ponad stu lat wzrusza, bawi i przejmuje nowe pokolenia czytelników.

W pustyni i w puszczy – najważniejsze wydarzenia

Staś Tarkowski oraz Nel Rawlison szczęśliwie żyją w Port-Saidzie pod opieką swoich ojców – inżynierów pracujących przy budowie i unowocześnianiu Kanału Sueskiego.

Dzieci (przy udziale służącego Tarkowskich – Chamisa) zostają porwane przez wyznawców proroka Mahdiego, Idrysa i Ghebra, jako karta przetargowa dla Smaina w celu wykupienia jego rodziny z rąk brytyjskich.

Napisz list do Stasia Tarkowskiego

jesteś moim ulubionym bohaterem literackim. Czytałem o Twoich przygodach w powieści pana Henryka Sienkiewicza, pt. W pustyni i w puszczy. Muszę przyznać że zrobiły na mnie ogromne wrażenie i odważyłem się napisać ten list, by ci o tym powiedzieć. 

Napisz list Nel do swojego ojca na podstawie powieści W pustyni i w puszczy

Na początku chciałabym Ci powiedzieć, jak bardzo Cię kocham i jak bardzo już za Tobą tęsknię! Chyba jeszcze nigdy nie mieliśmy tak długiej przerwy w kontakcie ze sobą, dlatego czasem mam wrażenie, że serduszko kroi mi się z tęsknoty. Mam jednak nadzieję, że ta rozłąka bardzo szybko się skończy i wreszcie znowu będziemy mogli być razem. 

Jak Staś zdobył chininę dla Nel? Opis

Chinina to substancja, która w polskiej świadomości powszechnej zyskała popularność dzięki powieści Henryka Sienkiewicza, pt. W pustyni i w puszczy. To tam główna bohaterka, Nel Rawlison, w czasie długiej i niebezpiecznej podróży po Afryce, zapadła na chorobę zwaną febrą.