W pustyni i w puszczy – najważniejsze wydarzenia

Autor: Grzegorz Paczkowski
 1. Staś Tarkowski oraz Nel Rawlison szczęśliwie żyją w Port-Saidzie pod opieką swoich ojców – inżynierów pracujących przy budowie i unowocześnianiu Kanału Sueskiego.
 2. Dzieci (przy udziale służącego Tarkowskich – Chamisa) zostają porwane przez wyznawców proroka Mahdiego, Idrysa i Ghebra, jako karta przetargowa dla Smaina w celu wykupienia jego rodziny z rąk brytyjskich.
 3. Cała karawana po ciężkiej drodze przybywa do Chartumu, gdzie ma nadzieję spotkać się ze Smainem i z Mahdim. Po drodze dowiadują się o wybuchu powstania proroka.
 4. Dzieci zostają przedstawione Mahdiemu, a Staś sprzeciwia się przyjęciu wiary proroka. Dzieci spotykają Greka Kalopulego oraz zostają odesłane do Faszody.
 5. Karawana wyrusza w dalszą drogę śladami Smaina, lecz nie zastaje go w zupełnie spustoszonej Faszodzie. Na swojej drodze spotyka lwa, którego zabija Staś, mordując później porywaczy.
 6. Dzieci zakładają obóz w starym baobabie i nazywają go „Kraków”.
 7. Nel oswaja słonia Kinga, a Staś uwalnia go z zapadniętego wąwozu. Słoń towarzyszy później dzieciom w dalszych przygodach.
 8. Nel zapada na febrę, a Staś w poszukiwaniu lekarstwa dociera do obozu Henryka Lindego, podróżnika i geografa, który ofiarowuje mu chininę, amunicję i pożywienie pod warunkiem, że ten pochowa go po chrześcijańsku, ponieważ Linde jest śmiertelnie ranny. 
 9. Henryk Linde umiera, a Staś, Nel, Kali i Mea wyruszają na Górę Lindego i spędzają tam trochę czasu na odpoczynku. Kali i Mea przyjmują chrzest.
 10. Cała wyprawa dociera do kraju Wa-himów, gdzie Staś bierze udział w wojnie, a Kali zostaje mianowany królem, gdyż okazje się prawowitym następcą tronu.
 11. Staś, Nel, Kali i Mea decydują się na dalszą drogę w kierunku oceanu, jednak droga przez pustynię okazuje się być dużo trudniejsza niż im się początkowo wydawało ze względu na brak jakichkolwiek źródeł wody.
 12. Wyprawa będąc już na skraju wyczerpania, napotyka karawanę ratunkową. 
 13. Dzieci bezpiecznie wracają pod opiekę swoich szczęśliwych ojców. 
 14. Pan Rawlison wraca z córką do Anglii, a Staś zostaje wysłany do szkoły w Aleksandrii, jednak kontakt pomiędzy młodymi nie ustaje ani na chwilę. 
 15. Gdy dzieci dorastają – biorą ślub i żyją razem długo i szczęśliwie. 

Dodaj komentarz