Opis Port-Said w powieści Pustyni i w puszczy

Autor: Grzegorz Paczkowski

Port-Said był miastem założonym w związku z pobliską stacją budowy Kanału Sueskiego. Przy jego budowie pracowali między innymi inżynierowie Władysław Tarkowski oraz pan Rawlison, czyli ojcowie głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza, pt. W pustyni i w puszczy, Stasia oraz Nel.

Port-Said w Pustyni i w puszczy

Port-Said założony został na pograniczu Pustyni Arabskiej oraz Pustyni Libijskiej. Wcześniej miejsce to było po prostu dziką i niezamieszkaną pustynią, przez setki lat nie było tam nic oprócz gór piasku. Taki krajobraz utrzymał się jeszcze po północnej stronie miasta, w jego arabskiej części, za torami kolejowymi. Patrząc w tamtym kierunku można było sobie wyobrazić bezbrzeżne morze piasku, w którym człowiek jest zaledwie mrówką zdaną na łaskę i niełaskę żywiołów. Codziennie przed zmrokiem, rozgrzane do czerwoności słońce rzucało na wielkie kopce przygasające światło, które nadawało im koloru wrzosowiska. Nocą przestrzeń ta potrafiła napawać przypadkowego obserwatora nieokreślonym rodzajem niepokoju i lęku. 

Sam Port-Said rozwijał się bardzo dynamicznie i wraz ze wzrostem przyjeżdżających tu inżynierów do pracy przy Kanale, wrastała liczba mieszkańców. Rozwijał się przemysł, a co za tym idzie  – do pracy przybywało również coraz więcej Afroamerykanów, Arabów, Anglików, Polaków i ludzi wszelkiej maści narodowości. Port-Said stał się konglomeratem wielu kultur, języków i wyznań pochodzących z wielu kontynentów. Zaczął kwitnąć handel, piękne domy i wille rosły jak grzyby po deszczu, do miasta zaczęli ściągać rolnicy, by na niewielkich obszarach żyznej gleby w okolicy uprawiać proso albo kukurydzę. Wynaleziono sprawny system nawadniania pól, wykopywano studnie. Hodowano tu również zwierzęta, np. konie, owce czy wielbłądy. 

Port-Said w stosunkowo niedługim czasie stał się ośrodkiem tętniącym życiem. Po jeziorze Menzaleh, gdzie wybudowano kanał, pływały statki, dzikie ptactwo, takie jak pelikany, gołębie, bociany, mewy czy żurawie, osiedlały się na podmokłych terenach blisko niego. W takim właśnie wielotysięcznym, barwnym i huczącym od życia mieście urodzili się i dojrzewali główni bohaterowie powieści W pustyni i w puszczy. 

Dodaj komentarz