Opowieści z Narnii zostały po raz pierwszy wydane w 1950 roku, czyli zaledwie parę lat po zakończeniu II wojny światowej, w czasie której rozgrywa się akcja powieści. Lew, czarownica i stara szafa stała się początkiem siedmiotomowej serii, która na stałe wpisała się w kanon literatury fantasy i zdobyła milionowe rzesze czytelników na całym świecie, a nawet doczekała się ekranizacji.
Głównymi bohaterami powieści Lewisa są Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja – rodzeństwo Pevensie, które zostaje wysłane na prowincję, by uniknąć niebezpieczeństwa związanego z nalotami bombowymi na Londyn prowadzonymi przez wojska III Rzeszy. Czwórka dzieci trafia do rezydencji ekscentrycznego profesora Kirke’a, która ma się nimi zajmować do czasu, kiedy groza wojny przeminie. Rodzeństwo zaczyna bardzo śmiało eksplorować nową przestrzeń willi, aż któregoś dnia odkrywa magiczne przejście mieszczące się w starej szafie mieszczącej się w tajemniczym pustym pokoju rezydencji. Przejście to prowadzi do fantastycznej krainy, pełnej magii i nieprawdopodobnych stworzeń, zwanej Narnią. Na rodzeństwo Pevensie czeka jednak mnóstwo niebezpieczeństw, gdyż Narnia znajduje się pod despotyczną władzą Białej Czarownicy, która zrobi wszystko, by nie spełniło się pradawne proroctwo o czwórce ludzi, która zasiądzie na czterech tronach. W pokonaniu Królowej może dopomóc dzieciom tylko prawowity władca Narnii – tajemniczy Aslan.
Opowieści z Narnii to nie tylko kolejna książka fantasy, której autorowi udało się wykreować wciągający i oryginalny świat. To przede wszystkim powieść, która w atrakcyjny sposób przekazuje prawdy o uniwersalnych wartościach, jakimi każdy człowiek powinien kierować się w życiu, a także pokazuje dlaczego akurat ten kierunek jest najwłaściwszy. Bohaterowie to młodzież, w zasadzie dzieci, co młodym czytelnikom ułatwia utożsamienie się z nimi, z ich sposobem myślenia, motywacjami, ale także słabostkami i ułomnościami. Powieść napisana jest wciągającym świetnym językiem, co sprawia, że nie sposób się od niej oderwać. Świat wykreowany prze Lewisa pełny jest fantastycznych stworzeń, zarówno pozytywnych,jak i negatywnych, postaci nakreślone są rzetelnie i wiarygodnie. Prawa rządzące Narnią pokazują, że nawet najbardziej fantastyczny i magiczny świat, musi funkcjonować według pewnych zasad, by można było żyć w nim spokojnie i szczęśliwie.
Opowieści z Narnii to książka o wartościach, które wszyscy znamy. No właśnie – znamy je od dziecka, znamy je tak dobrze, że bardzo łatwo zapominamy o nich w codziennym życiu. Nie zawsze trafiają do nas książki o filozofii, czy moralności, nie wspominając już o pismach religijnych. Opowieści z Narnii pozwalają przypomnieć sobie o tym, co jest wżyciu najistotniejsze i robią to w odświeżający, oryginalny i atrakcyjny czytelniczo sposób. To powieść, która zdecydowanie ma szanse stać się jedną z najważniejszych książek XX i XXI wieku, ponieważ udało się jej zrobić coś, co bardzo rzadko staje się udziałem literatury fantasy – przypomnieć nam, że walka dobra ze złem to nie tylko sprawdzony i chwytliwy temat literacki, ale coś, co dzieje się we wnętrzu każdego człowieka w zasadzie każdego dnia i na co warto zwrócić uwagę.