Odprawa posłów greckich – plan wydarzeń

Autor: Grzegorz Paczkowski
 1. Antenor wygłasza mowę, w której opowiada o niegodziwym postępku Aleksandra i potępia jego zachowania: uprowadzenie Heleny oraz próbę przekupstwa sędziów w swojej sprawie.
 2. Aleksander próbuje przekonać Antenora, by ten stanął po jego stronie w trakcie narady królewskiej, lecz ten odmawia tłumacząc, że nie pozwoli mu na to sumienie.
 3. Chór wygłasza pieśń o tym, że młodość nigdy nie idzie w parze z roztropnością i ten fakt jest przyczyną większości nieszczęść na świecie.
 4. Helena martwi się sytuacją, w jakiej się znalazła. Żałuje, że pozwoliła się Aleksandrowi uprowadzić do Troi. Tęskni za dziećmi i boi się tego, jak zostanie przyjęta, kiedy Grecy siłą przywiozą ją z powrotem do Sparty.
 5. Helena rozmawia ze Starsza Kobietą, która jest jej opiekunką. Kobieta mówi, że w życiu spotyka człowieka nieporównywalnie więcej zła niż dobra. Kobieta stara się ją uspokoić.
 6. Chór wygłasza pieśń, której treść skierowana jest do rządzących i która opowiada o tym, jakimi cechami powinni się charakteryzować, a jakich pokus unikać. 
 7. Do Heleny przybywa posłaniec Aleksandra, który przynosi jej wieści z narady królewskiej.
 8. Na naradzie pierwszy odzywa się Priam, który prosi zgromadzonych o pomoc, bo nie chce, by trzeźwy osąd zmąciła mu miłość ojcowska.
 9. Jako pierwszy odzywa się Aleksander. Mówi, że jego zdaniem Trojańczycy nie powinni oddawać Heleny Grekom. 
 10. Po Aleksandrze wypowiada się Antenor, który odwołuje się do uczciwości i mówi, że Helena powinna zostać zwrócona. 
 11. Kilku radców opowiada się po stronie Antenora, jednak następny wypowiada się Iketaon, który zachęca wszystkich do zatrzymania Heleny w Troi. 
 12. Na radzie powstaje zgiełk poparcia dla Iketaona. Jego przeciwnicy nie są w stanie dość do głosu.
 13. Radcy, by dojść do zgody, dzielą się na dwa obozy: przeważająca większość staje za Aleksandrem, zaledwie garstka za Antenorem.
 14. Priam decyduje, że Helena zostaje w Troi, a Aleksander wysyła posłańca do Heleny. 
 15. Wypowiadają się posłowie greccy, czyli Ulisses i Menelaos, którzy są wściekli na to, że nie dość, że spotkała ich krzywda w postaci uprowadzenia Heleny, to jeszcze Trojańczycy arogancko tkwią w swojej nieuczciwości. 
 16. Chór wygłasza pieśń o nadciągającym niebezpieczeństwie. 
 17. Antenor nakłania Priama do zwiększonej ostrożności wobec niechybnej zemsty Greków, lecz władca ignoruje jego ostrzeżenia i zarzuca mu strach.
 18. Zjawia się Kasandra, córka Priama, dręczona kolejną proroczą wizją. Przepowiada wojnę, śmierć Hektora i Priama, lecz ojciec nie wierzy jej proroctwu.
 19. Priam wyznaje Antenorowi, że pamięta sen swojej żony, która będąc w ciąży z Aleksandrem, śniła, że rodzi pochodnie. 
 20. Pojawiają się rotmistrz i więzień. Rotmistrz obwieszcza, że Grecy przypuścili atak na Troję. 
 21. Priam zwołuje na następny dzień naradę wojenną.
 22. Antenor mówi, że nie można szykować się wyłącznie na obronę i oblężenie, lecz na atak. 

Dodaj komentarz