Pieśń o Rolandzie – plan wydarzeń

Autor: Grzegorz Paczkowski
 1. Karol Wielki wraz z armią francuską przybywa w okolice Saragossy, by odbić ostatnie miasto hiszpańskie znajdujące się pod wodzą muzułmanów.
 2. Marsyl, muzułmański wódz, za radą swojego doradcy Blankandryna, postanawia przechytrzyć Karola. Wysyła do niego posłów, którzy przekazują jego propozycję: jeśli cesarz francuski wycofa swoje wojska spod Saragossy, Marsyl w przeciągu miesiąca stawi się w Paryżu, by przyjąć chrzest. 
 3. Karol Wielki zwołuje naradę, na której, za radą hrabiego Rolanda, decyduje się wysłać na rozmowy z Marsylem rycerza Ganelona. 
 4. Ganelon otrzymuje atrybuty cesarskie i wyrusza w drogę. Cały czas żywi niechęć wobec Rolanda, m.in. przez to, że to on podsunął cesarzowi kandydaturę Ganelona do tej niebezpiecznej misji.
 5. Kiedy Ganelon znajduje się na dworze Marsyla i przedstawia mu warunki Karola, ten wścieka się.
 6. Zostaje zawiązany spisek na życie Rolanda, Oliwiera i innych ważnych rycerzy, którzy, jeśli zostaną przy życiu, zawsze będą dążyć ku wojnie z poganami.
 7. Zdrajca Ganelon wraca do Karola i obwieszcza mu, że jego warunki zostały przyjęte. Armia szykuje się do odwrotu, a do tylnej straży wyznaczeni zostają m.in. Roland i Oliwier.
 8. Wojska dowodzone przez Rolanda zostają zaatakowane przez Saracenów, lecz rycerz postanawia nie dąć w róg i nie przyzywać armii cesarskiej, gdyż obawia się splamienia swojego honoru. 
 9. Dochodzi do wielkiej bitwy, w której Roland zabija m.in. bratanka Marsyla. Wojsko rycerza walczy dziennie, jednak po wielu starciach, przy życiu pozostaje zaledwie sześćdziesięciu Franków. 
 10. Roland za radą arcybiskupa Turpina dmie w róg, by przyzwać wojska cesarskie. Karol Wielki rusza z odsieczą. 
 11. Roland grzebie umierających po kolei towarzyszy broni. W końcu na polu walki zostaje sam. Jeszcze raz dmie w róg i siada na wzgórzu, twarzą zwrócony w stronę Hiszpanii. 
 12. Jeden z Saracenów próbuje odebrać miecz Rolandowi, lecz ten zabija go rogiem. 
 13. Roland modli się, wyznaje swoje winy i umiera.
 14. Karol Wielki nadciąga z odsieczą i szykuje się do zemsty na Marsylu i muzułmanach. 
 15. Saraceni zostają pobici przez wojska Franków. Marsyl umiera z rozpaczy, a jego żona dobrowolnie pozwala się ochrzcić razem z resztą pogan w zdobytym mieście. 
 16. Karol Wielki wraca do Francji, by wyprawić Rolandowi uroczysty pogrzeb. 

Dodaj komentarz