„Pyrrusowe zwycięstwo” to związek frazeologiczny, którego potocznie używa się w momencie, kiedy chcemy podkreślić, że zwycięstwo, które odnieśliśmy, albo które odniósł koś z naszego otoczenia, zostało okupione tak wielkimi kosztami, stratami lub innymi negatywnymi i nieprzyjemnymi konsekwencjami, że samo mówienie o zwycięstwie traci w ogóle sens, jest niemalże nadużyciem. To sytuacja, kiedy ambicja pcha nas do jakiegoś z góry upatrzonego celu za wszelką cenę, a kiedy cel zostanie przez nas osiągnięty, okazuje się, że radość z triumfu jest dużo mniejsza od żalu wywołanego stratami poniesionymi na drodze do niego.
Spis treści
Pyrrusowe zwycięstwo – pochodzenie
Związek frazeologiczny brzmiący „Pyrrusowe zwycięstwo” ma korzenie historyczne. Pyrrus był królem Epiru – jednej z greckich polis – który w III wieku p.n.e. prowadził zaciekłe walki z Imperium Rzymskim, dochodzącym wówczas do niemal szczytowego momentu swojej militarnej i politycznej potęgi. Mimo to Pyrrus dysponujący mniejszą armią, był w stanie wygrywać kolejne wielkie starcia. W 279 roku p.n.e. doszło do słynnej bitwy pod Asculum. Zaciekła bitwa trwała aż dziesięć dni i od początku pochłaniała wiele ofiar po obu stronach starcia. Ostatecznie to grecki król Pyrrus został zwycięzcą, jednak triumf odniósł poświęcając tysiące swoich żołnierzy. Szacuje się, że życie straciło około czterech tysięcy, a nawet tysiące Greków zostało rannych, co stanowiło kilkanaście procent całego wojska. Tak duże straty wykluczały armię Pyrrusa z dalszych walk, ponieważ nie były możliwe do uzupełnienia na obcym terenie. Legenda głosi, że kiedy po bitwie pod Asculum Pyrrus odbierał hołdy od swoich dowódców, w końcu miał jednemu z nich odpowiedzieć: „Jeszcze jedno takie zwycięstwo i będziemy zgubieni”. Od tamtej pory postać Pyrrusa kojarzy się właśnie z wygraną, która jednak kosztowała zbyt wiele, by móc się z niej cieszyć z zupełnie czystym sumieniem.
Pyrrusowe zwycięstwo – przykłady
- „Wygrana w tym meczu to dla naszej drużyny pyrrusowe zwycięstwo, ponieważ wielu zawodników odniosło kontuzje wykluczające ich z dalszej gry w turnieju”
- „Muszę uważać, by mój sukces nie okazał się pyrrusowym zwycięstwem”
- „Pyrrusowym zwycięstwem można określić fakt, że autostrada została uruchomiona tak szybko, ponieważ państwo straciło bardzo dużo pieniędzy na przetargu”.