Rok 1984 – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Rok 1984 George’a Orwella to przerażająca w swojej dokładności analiza życia w państwie i systemie totalitarnym. Orwell przewidział to, co miało zdarzyć się zaledwie kilka lat potem, m.in. w Polsce. Powieść ta niestety nadal pozostaje aktualna i wciąż niepokoi fakt, że w wielu miejscach na świecie życie wygląda bardzo podobnie do tego, jak opisał to autor. 

Winston Smith

Główny bohater powieści. Czterdziestoletni człowiek, który jako jeden z niewielu dostrzega obłudę i zakłamanie systemu, w którym żyje. Próbuję się buntować na swoją miarę, jednak gdy poznaje Julię i zakochuje się w niej, zaczyna zachowywać się wręcz brawurowo pod wpływem emocji. W końcu zostaje aresztowany i poddany drobiazgowemu praniu mózgu, po którym jego hierarchia wartości i światopogląd ulegają drastycznej zmianie. Staje się jednym z milionów trybików w wielkiej machinie totalitarnego ustroju. 

Julia

Dwudziestosześcioletnia dziewczyna, która bardzo dobrze udaje, że podporządkowuje systemowi każdy obszar swojego życia. W rzeczywistości jednak pod maską pokornej, nie mającej własnego zdania prostaczki jest kobietą seksualnie rozwiązłą i usiłującą zdobywać wszystko, czego pragnie, bez względu na zakazy systemowe. Bardzo długo jej się to udaje, jednak po rozpoczęciu romansu z Winstonem, szybko zostaje namierzona i aresztowana. Po wypraniu mózgu staje się nieatrakcyjna, zmęczona, wyżęta z sił życiowych, uczuć i jakichkolwiek ambicji. 

O’Brien

Przedstawiciel Partii Wewnętrznej, najwyższej kasty społecznej w Oceanii. To ludzie, którzy skupiają w swoich rękach całą władzę i kontrolują cały system. Sam O’Brien jest bez reszty oddany pracy na rzecz ideologii Wielkiego Brata. Jest bezwzględny w dążeniu do celu, bo wie, że jeśli on taki nie będzie, to zniszczą go inni, którzy będą mieli w sobie większe przyzwolenie na przemoc i destrukcje. Jest inteligentny, przebiegły, potrafi oszukiwać i manipulować. Kiedy dochodzi do aresztowania Winstona, jest wobec niego okrutny i torturuje go, aż ten nie stanie się prawdziwie nowym człowiekiem. 

Dodaj komentarz