Rok 1984 – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Rok 1984 George’a Orwella to przerażająca w swojej dokładności analiza życia w państwie i systemie totalitarnym. Orwell przewidział to, co miało zdarzyć się zaledwie kilka lat potem, m.in. w Polsce. Powieść ta niestety nadal pozostaje aktualna i wciąż niepokoi fakt, że w wielu miejscach na świecie życie wygląda bardzo podobnie do tego, jak opisał to autor. 

Winston Smith

Główny bohater powieści. Czterdziestoletni człowiek, który jako jeden z niewielu dostrzega obłudę i zakłamanie systemu, w którym żyje. Próbuję się buntować na swoją miarę, jednak gdy poznaje Julię i zakochuje się w niej, zaczyna zachowywać się wręcz brawurowo pod wpływem emocji. W końcu zostaje aresztowany i poddany drobiazgowemu praniu mózgu, po którym jego hierarchia wartości i światopogląd ulegają drastycznej zmianie. Staje się jednym z milionów trybików w wielkiej machinie totalitarnego ustroju. 

Julia

Dwudziestosześcioletnia dziewczyna, która bardzo dobrze udaje, że podporządkowuje systemowi każdy obszar swojego życia. W rzeczywistości jednak pod maską pokornej, nie mającej własnego zdania prostaczki jest kobietą seksualnie rozwiązłą i usiłującą zdobywać wszystko, czego pragnie, bez względu na zakazy systemowe. Bardzo długo jej się to udaje, jednak po rozpoczęciu romansu z Winstonem, szybko zostaje namierzona i aresztowana. Po wypraniu mózgu staje się nieatrakcyjna, zmęczona, wyżęta z sił życiowych, uczuć i jakichkolwiek ambicji. 

O’Brien

Przedstawiciel Partii Wewnętrznej, najwyższej kasty społecznej w Oceanii. To ludzie, którzy skupiają w swoich rękach całą władzę i kontrolują cały system. Sam O’Brien jest bez reszty oddany pracy na rzecz ideologii Wielkiego Brata. Jest bezwzględny w dążeniu do celu, bo wie, że jeśli on taki nie będzie, to zniszczą go inni, którzy będą mieli w sobie większe przyzwolenie na przemoc i destrukcje. Jest inteligentny, przebiegły, potrafi oszukiwać i manipulować. Kiedy dochodzi do aresztowania Winstona, jest wobec niego okrutny i torturuje go, aż ten nie stanie się prawdziwie nowym człowiekiem. 

Tom Parsons

Bohater epizodyczny. Sąsiad Winstona. Człowiek skrajnie wyprany przez system i totalnie mu poddany. Jego fanatyzm jednak nie chroni go od ostatecznego upadku, ponieważ własna córka donosi na niego, kiedy ten wykrzykuje nieprawomyślne hasło przez sen. On sam jednak uważa, że powinien ponieść karę nawet za coś takiego i nie sprzeciwia się. 

Charrington

Właściciel sklepu wynajmujący pokój do schadzek głównym bohaterom. Później ukazuje się zamaskowanym agentem, który donosi na nich przez cały czas trwania romansu i pomaga w ich aresztowaniu. 

Wielki Brat

Najważniejsza postać w całej Oceanii. Absolutne bóstwo, wyniesione przez ustrój do rangi istoty wręcz nieziemskiej. Jest to uosobienie władzy, dobra, prawdy i wszelkich najlepszych cnót. To również postać, która posiadła najwyższą możliwą wiedzę, a także poprzez system inwigilacji potrafi obserwować wszystkich obywateli swojego państwa i doglądać, czy na pewno żyje im się „dobrze”. W rzeczywistości nie wiadomo, czy Wielki Brat nie jest postacią wymyśloną na potrzeby podtrzymania systemu. Nikt nigdy go nie widział, ani nie słyszał bezpośrednio. Być może jest postacią legendarną, wykreowaną przez dygnitarzy Partii Wewnętrznej, by mieć jeden niepodzielny wzór, wiarę w który mogliby wpajać siłą swoim poddanym. Wielki Brat w języku potocznym do dzisiaj jest synonimem totalitaryzmu i kultu jednostki. 

Dodaj komentarz