Róża z Małego Księcia – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Róża jest jedną z głównych bohaterek Małego Księcia – powiastki filozoficznej autorstwa Antoine’a de Sain-Exupery’ego. W bajce jest zakamuflowanym obrazem kobiety, u której wyjaskrawione zostały wszystkie najbardziej negatywne stereotypy. Badacze i biografowie autora podejrzewają, że pierwowzorem narcystycznej rośliny była jego żona. 

Róża – charakterystyka

Nasionko róży pojawia się na asteroidzie B-612, na której mieszka Mały Książę, w tajemniczych okolicznościach, choć najprawdopodobniej zostaje przywiane przez wiatr. Jest to pierwsza tego typu roślina na niewielkiej planecie, więc chłopiec przypatruje się jej rozwojowi z wielką ciekawością. Od początku swoim zachowaniem zdradzała pewne niepokojące skłonności – przesadnie martwiła się o moment swojego rozkwitu, ciągle wspominała tylko o swoim wyglądzie, pragnęła tylko tego, żeby wszyscy padali przed nią na kolana porażeni jej niezwykłą urodą. Zwrócenie na siebie uwagi Księcia było dla niej o tyle łatwiejsze, że nigdy nie widział on żadnej innej róży, więc bez problemu uwierzył, że jego Róża jest okazem jedynym w całym wszechświecie. 

Róża jest próżna, narcystyczna i zakochana w sobie do granic możliwości. Żeby ciągle podsycać zainteresowanie sobą, ucieka się do  nieetycznych manipulacji. Zdaje sobie sprawę z własnej urody, lecz udaje, że jest z niej niezadowolona, by wciąż wymuszać od Księcia kolejne zapewnienia o jego fascynacji oraz komplementy. To jednak nie koniec. Róża bowiem manipuluje tak, by Książę cały czas był zajęty jakimiś czynnościami przy niej, by nie miał czasu na inne zajęcia. Wymyśla więc kolejne niedogodności, którym Książę stara się – z ufnością, naiwnością i zaangażowaniem – zaradzić. Przeszkadzał jej na zmianę chłód, wiatr czy „atakujące” ją insekty.

Książę pokochał Różę, prawdopodobnie ze wzajemnością, chociaż ona była na tyle zagubiona w miłości własnej, że nie potrafiła okazać tego chłopcu. Uczucie więc było jednostronne, choć o zaangażowaniu emocjonalnym Róży świadczyć może moment, w którym starała się ukryć łzy w momencie, kiedy Książę wyruszał w swą podróż, żeby w końcu zrozumieć naturę swojego uczucia. 

Nie wiadomo jak zakończyły się losy relacji Księcia i Róży po powrocie chłopca na B-612. Wiemy natomiast, że chłopak na pewno zmienił do niej podejście w momencie, kiedy na Ziemi dotarł do ogrodu i zobaczył setki róż, co uświadomiło mu, że jego Róża okłamywała go co do swojej niezwykłości i niepowtarzalności. Pozostanie więc ona symbolem tego, do jak bolesnego odrzucenia może doprowadzić prowadzenie nieuczciwej relacji, w którą zaangażowana jest tylko jedna strona, a druga jedynie ją wykorzystuje i nią manipuluje. Jest więc Róża postacią postępującą w sposób negatywny, choć wynika to bardziej z jej wewnętrznego zagubienia niż z wyrachowania, ponieważ i ona zdradza pewną wrażliwość i zdolność do wykrzesania z siebie głębszych uczuć. Nie potrafi ich jednak wyrazić i nie wiemy czy Książę po powrocie na swoją planetę nadal był zainteresowany miłością Róży. 

Dodaj komentarz