Sposoby ukazania zbiorowości w sytuacji zagrożenia. Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henryka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Autor: Grzegorz Paczkowski

Istnieją również przestępcy, którzy korzystają na chaosie wywołanym przez niecodzienną sytuację, jak na przykład Cottard, który dzięki epidemii przestaje być śledzony przez policję. Inni oddają się kontemplacji i modlitwie, ponieważ ojciec Paneloux na początku epidemii twierdzi, że tylko w ten sposób można odwrócić zarazę od miasta. Szczęśliwie jednak po wielu miesiącach ciężkiej walki społeczność Oranu zaczyna się jednoczyć i organizuje zespoły pomocy, które są w stanie zminimalizować ilość zarażeń. Podziały pozostają, lecz odchodzą na dalszy plan. Ostatecznie zaś epidemię udaje się pokonać, chociaż zabrała ona ze sobą bardzo wielu ludzi. 

Zagrożenie to sytuacja, w której okazuje się kim jesteśmy naprawdę. Dotyczy to zarówno jednostek, jak i całych społeczności. Trudno jednak od tłumu oczekiwać, by zachowywał się jednolicie. Istnieje pojęcie „psychologia tłumu”, które może uzmysłowić nam, jak szeroką dziedziną jest zachowanie jakiejkolwiek zbiorowości w sytuacji kryzysowej. 

Dodaj komentarz