Sposoby ukazania zbiorowości w sytuacji zagrożenia. Omów zagadnienie na podstawie Potopu Henryka Sienkiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Istnieją również przestępcy, którzy korzystają na chaosie wywołanym przez niecodzienną sytuację, jak na przykład Cottard, który dzięki epidemii przestaje być śledzony przez policję. Inni oddają się kontemplacji i modlitwie, ponieważ ojciec Paneloux na początku epidemii twierdzi, że tylko w ten sposób można odwrócić zarazę od miasta. Szczęśliwie jednak po wielu miesiącach ciężkiej walki społeczność Oranu zaczyna się jednoczyć i organizuje zespoły pomocy, które są w stanie zminimalizować ilość zarażeń. Podziały pozostają, lecz odchodzą na dalszy plan. Ostatecznie zaś epidemię udaje się pokonać, chociaż zabrała ona ze sobą bardzo wielu ludzi. 

Zagrożenie to sytuacja, w której okazuje się kim jesteśmy naprawdę. Dotyczy to zarówno jednostek, jak i całych społeczności. Trudno jednak od tłumu oczekiwać, by zachowywał się jednolicie. Istnieje pojęcie “psychologia tłumu”, które może uzmysłowić nam, jak szeroką dziedziną jest zachowanie jakiejkolwiek zbiorowości w sytuacji kryzysowej. 

Dodaj komentarz

x