Opis wyglądu boskiej tarczy Achillesa to jeden z najsłynniejszych i najbardziej legendarnych opisów, jakie odnaleźć można w Iliadzie Homera. Jest to przykład retardacji, czyli wydłużonego opisu sytuacji lub przedmiotu, który stosuje się w celu zbudowania napięcia i odroczenia dalszego biegu fabuły.
Opis tarczy Achillesa
Tarcza, o której mowa była dziełem prawdziwego mistrza, Hefajstosa, boga ognia i niedoścignionego kowala. O wykucie nowej tarczy dla Achillesa poprosiła go matka Herosa, nereida, Tetyda. Hefajstos od razu zabrał się do pracy. Wykonał potężną i bardzo mocną, twardą tarczę z miedzi i cyny, którą potem ozdobił srebrem i złotem. Na prawdziwy podziw zasługuje jednak zdobienie tegoż przedmiotu, bo to w głównej mierze ono jest temat słynnego opisu Homera.
Hefajstos podzielił tarczę niejako na pięć poziomów, z których każdy ozdobiony był nieco inaczej. Pierwsza warstwa przedstawiała morze, ziemię i niebo ze wszystkimi jego najważniejszymi gwiazdozbiorami, takimi jak Wielka Niedźwiedzica, Orion czy Wielki Wóz, oraz innymi wówczas boskimi stworzeniami, których mieszkanie znajdowało się na firmamencie.
Dalej wyobrażone zostały dwa miasta. W pierwszym z nich trwało wesele, w trakcie którego doszło do nieporozumienia pomiędzy dwoma mężczyznami, którzy kłócili się o dług za mężobójstwo. Cała społeczność podzieliła się na dwa obozy i skłóconych trzeba było rozsądzać prawnie. Drugie miasto jest przedmiotem wielkiego konfliktu armii, której przewodzą Ares oraz Atena. Konflikt kończy się straszną rzezią.
Kolejną warstwą wyrzeźbioną przez Hefajstosa na tarczy Achillesa był obrazek niemal arkadyjski, przedstawiający chłopów ciężko pracujących na polach. Chłopów, którzy całe dnie poświęcają na to, by zasiać, doglądać, a potem zbierać plonu swoich zasiewów, nad którymi czuwa ich przełożony. Wszyscy pracują w pocie czoła, by uzyskać odpowiedni plon z ziemi.
Hefajstos wyrzeźbił również wyobrażenie pięknej winnicy, która rodzi owoce, z których można wyrabiać wino, ukochany napój Greków. Winnica jest prawdziwym rajem, jej owoce są soczyste i dorodne, wokół płynie malutka fosa, a całości idylli dopełnia mały chłopiec grający na flecie.
Ostatnią warstwą były obrazki przedstawiające stado bawołów oraz pogoń lwów, które nieraz dopadały ofiary i brutalnie je pożerały, a których nie potrafili odpędzić nawet pasterze. Całość tarczy zaś dopełniona została niejako ramką oceanu, która była kolejnym symbolem mitologicznym. Grecy wierzyli bowiem, że cała ziemia spowita jest wielkim oceanem.
Tak więc wyglądał słynny oręż największego z greckich herosów, niezwyciężonego Achillesa, który wykonany został boskimi rękami i narzędziami mistrza Hefajstosa. Oprócz tego bóg wykuł piękny hełm, lecz pamiętać należy, że nawet ten oręż nie ochronił najsłabszego punktu herosa – jego pięty.