Iliada – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Słynny epos Homera opowiadający o losach wojny trojańskiej jest istną kopalnią archetypicznych postaci, które ze względu na uniwersalność targających nimi uczuć i namiętności, pozostają aktualne aż do dzisiaj.

Achilles

Słynny heros grecki, syn króla Peleusa oraz nereidy Tetydy. Był niepokonany w boju, nie dało się go zabić, ponieważ gdy był dzieckiem, matka zanurzyła go w Styksie. Trzymała go jedynie za piętę, która stała się jego jedynym słabym punktem. Achilles słynął ze swojej impulsywności oraz łatwości do popadania w gniew. Pragnął wiecznej sławy, był bezwzględny oraz świadomy swojej wartości jako żołnierza i sprzymierzeńca, co pozwalało mu przeciwstawiać się  nawet królom.

Hektor

Syn Priama, książę Troi, najlepszy wojownik po stronie trojańskiej. Słynie ze szlachetności i prawości, jest świetnym szermierzem. Zabija Patroklosa, myśląc, że ten jest Achillesem. Gdy heros wyzywa go do pojedynku, staje z nim twarzą w twarz, ponieważ wie, że w innym wypadku ściągnąłby na siebie hańbę za przegraną decydującą bitwę. W czasie walki ogarnia go jednak trwoga i zaczyna uciekać. Potem jednak staje do pojedynku i zostaje zabity.

Priam

Król Troi. Słynny wojownik, który jest już starym mężczyzną, zmęczonym życiem. Nie zamierza zwrócić Grekom Heleny, woli skazać miasto na wojnę. Potrafi jednak przełknąć swoją dumę. Gdy zabity zostaje jego syn, osobiście udaje się do obozu wroga i korzy się przed Achillesem, by odzyskać ciało Hektora i pogrzebać go z honorami.

Parys

Syn  Priama, brat Hektora, książę Troi. To on porwał Helenę z dworu Menelaosa, co dało początek wojnie. Człowiek nie stworzony do walki, unika stanięcia do pojedynku, gdy wyzywa go do niego król grecki.

Odyseusz

Jeden z głównych dowódców po stronie greckiej i najwybitniejszy strateg. Jest również wybitnym żołnierzem, charakteryzuje go jednak mądrość, roztropność i spryt, dzięki którym Grecji ostatecznie udaje się przełamać opór Troi i wygrać wojnę.

Menelaos

Król Sparty. To jego żoną była Helena, zanim została  porwana przez Parysa. Jest człowiekiem gniewnym i porywczym, owładniętym żądzą zemsty.

Agamemnon

Brat Menelaosa, król Myken, który wspiera go w wojnie. Człowiek bardzo ambitny i żądny sławy. Często ściera się z Achillesem, m.in. o nałożnicę Bryzeidę, po której odebraniu przez króla, heros zawiesił swój udział w wojnie, co spotkało się z natychmiastowymi klęskami Greków. 

Helena

Żona Menelaosa, która została porwana przez Parysa. Kobieta nie do końca zdająca sobie sprawy z konsekwencji swoich decyzji i czynów. Kocha Parysa i bardzo ubolewa nad tym, że ta miłość doprowadziła do rozlewu krwi.

Andromacha

Żona Hektora. Kobieta dojrzała i mądra. Zależy jej na tym, by jej mężowi nie stało się nic złego. Po jego śmierci wpada w rozpacz. 

Ajaks

Jeden ze słynniejszych żołnierzy greckich. 

Dodaj komentarz