Walka człowieka ze swoimi słabościami. Omów zagadnienie na podstawie „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Jeszcze nigdy nie urodził się człowiek pozbawiony jakichkolwiek słabości, mniejszych lub większych wad, przysłowiowych rys. Nie ma więc sensu wyrzucanie sobie, że takie słabości się posiada. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy człowiek z takimi słabościami nie usiłuje walczyć, nie przeciwdziała im.

Balladyna – motywy literackie

Balladyna Juliusza Słowackiego to w literaturze polskiej utwór kanoniczny. Jest to opowieść o najbardziej podstawowych i uniwersalnych namiętnościach ludzkich oraz o konsekwencjach, do których prowadzą. To klasyczne ujęcie walki dobra ze złem, w dodatku przybrane w całe mnóstwo nawiązań koncepcyjnych i motywów literackich. Oto najważniejsze z nich!

Kirkor – charakterystyka

Kirkor jest szlachcicem, rycerzem i właścicielem zamku w okolicy jeziora Gopło. Jest to człowiek młody, bardzo przystojny, odpowiedzialny i dobrze spełniający obowiązki pana swoich poddanych. Jest również patriotą (chociaż akcja dramatu rozgrywa się jeszcze przed zawiązaniem się oficjalnego państwa polskiego), wykazuje się poczuciem sprawiedliwości, dużą odwagą na polu walki. 

Alina – charakterystyka

Alina jest młodszą siostrą tytułowej bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego. W tym rodzeństwie reprezentuje ona jasną stronę kojarzącą się z dobrem, szlachetnością, mądrością i miłością. Alina jest równie piękna, co jej starsza siostra, jednak ma jasne włosy i fiołkowe oczy, które od pierwszego spojrzenia zjednują jej sympatię. Dziewczyna ma piękny uśmiech, z którego bardzo często korzysta. … Czytaj dalej

Balladyna – charakterystyka

Balladyna to jeden z najsłynniejszych dramatów autorstwa Juliusza Słowackiego. Tytułowa bohaterka tego inspirowanego twórczością Szekspira dzieła to kobieta, która przez frustrację życiem w nędzy i niezdrowe pożądanie bogactwa uruchamia w sobie pokłady okrucieństwa, fałszu i pogardy – uczuć, które prowadzą ją coraz bardziej w głąb mrocznej strony własnej duszy i w kierunku nieuniknionej kary.

Nie ma zbrodni bez kary. Napisz rozprawkę odwołując się do Balladyny i Zbrodni i kary

Wątek popełniania zbrodni i ponoszenia za nie konsekwencji był obecny w literaturze od samych jej początków. O antycznych tragików, przez Szekspira, aż do twórców współczesnych – pisarze wciąż na nowo próbują twórczo patrzeć na tę kwestię. Niezmiennie jednak wszyscy dochodzą do podobnego wniosku: jeśli popełniło się zbrodnię, nie ma możliwości, by uniknąć za nią kary.