Jakie znaczenie dla człowieka ma przyroda? Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci ballad Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Przyroda jest chyba najpopularniejszym motywem sztuki absolutnie każdych czasów. Poeci uwielbiają odnosić się w swoich wierszach do różnorodnych stanów natury, malarze oddają jej zmienność przynoszoną przez pory roku, itp. Przyroda jest niewyczerpanym źródłem inspiracji i metafory dla życia.

Symboliczne znaczenie widm i zjaw. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Widma, zjawy, upiory i inne fantastyczne nadprzyrodzone istoty, towarzyszą wyobraźni ludzkiej od zarania dziejów. Na początku bywały groźnymi potworami, które czaiły się w mroku, by odebrać życie ludziom pierwotnym, później podzieliły się na dobre i złe i odgrywały funkcje religijne. Jeszcze kilka wieków temu funkcjonowały jako część rzeczywistych wierzeń ludowych, dzisiaj są już wyłącznie częścią folklorów i wspomnieniem dawnych religii i mitologii.

W imieniu Balladyny i Kirkora napisz zaproszenie na ich wesele. Podaj dwa argumenty, zachęcające do przyjścia

Najszlachetniejszy Książę Gopła, Kirkor, oraz jego światła Narzeczona, Balladyna, mają zaszczyt zaprosić wszystkich mieszkańców okolic Jeziora Gopło, wszystkich Wielkopolan oraz wszystkich, którzy pod szlachetną władzą Księcia pozostają z dziada pradziada, na uroczystość zaślubin Wielmożnego Księcia oraz jego ukochanej Balladyny, która Księżną na dniach się stanie.

Intryga jako sposób na osiągnięcie celu. Omów zagadnienie na podstawie Zemsty Aleksandra Fredry. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Intryga to z definicji pewne nieuczciwe zachowanie, zawierające w sobie elementy oszustwa, manipulacji lub pomówienia, którym ktoś pragnie osiągnąć cel, niebędący w jego zasięgu uczciwą drogą. Niestety we współczesnym świecie bardzo dużo jest intrygi manipulacji, zwłaszcza w sytuacjach, w których w grę wchodzą duże pieniądze lub inne korzyści majątkowe.

Wpływ świata nadprzyrodzonego na losy bohatera. Omów zagadnienie na podstawie Balladyny Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Przyzwyczajeni jesteśmy do myśli, że to my decydujemy w stu procentach o tym, jak wygląda nasze życie. Współczesność mami nas iluzją panowania nad losem, przeznaczenie odchodzi dla nas coraz bardziej w sferę legend i bajek przeszłości. Wiara w to, że obok nas, równolegle do naszego istnieje jakiś nadprzyrodzony świat jest jednak nadal aktualna, choćby w wybitnych dziełach pisarzy dawnych epok. 

Motyw ambicji w literaturze – konteksty z różnych epok

Ambicja to – ujmując rzecz w dużym skrócie – to, ile posiadamy w sobie motywacji i determinacji do tego, by osiągać swoje cele, realizować plany, spełniać marzenia. O człowieku ambitnym mówimy wtedy, kiedy stale wyznacza sobie nowe cele, pragnie wciąż czegoś większego, lepszego, coraz wyżej zawiesza sobie przysłowiową poprzeczkę. Ambicja potrafi być również bardzo niebezpieczna.

Motyw matki w literaturze – konteksty z różnych epok

W większości kultur na świeci postać matki ma szczególną pozycję w społeczeństwie. To ona daje życie potomstwu i najczęściej opiekuje się w nim w pierwszym okresie po narodzinach. Matka kojarzy nam się właśnie z opiekunką, nie przez przypadek mówi się „matka Ziemia”, to określenie dotyczy również ojczyzny. Matki kojarzą się w dobrocią, czułością, wyrozumiałością i miłością bez względu na wszystko.

Motyw władzy w literaturze – konteksty z różnych epok

Kwestia władzy, tego kto ją sprawuje, w jaki sposób oraz jaka odpowiedzialność na nim spoczywa to temat aktualny od tysięcy lat, odkąd zaczęły krystalizować się pierwsze formy cywilizacji. W każdym wypadku to jakaś określona mniejszość musi kierować większością. Rodzi to szereg wygód, ale i mnóstwo niebezpieczeństw. Tam, gdzie w ręku jednego człowieka spoczywa zbyt wielka władza, łatwo o nadużycia, niesprawiedliwość, chciwość.

Motywy fantastyczne w literaturze – konteksty z różnych epok

Istnieje cała gałąź literatury fantastycznej, która ma za zadanie zabrać swojego czytelnika w niesamowite światy, w których panują prawa często zupełnie niepodobne do tych, które znamy z codzienności. Wszyscy czasem potrzebujemy oddechu od codzienności i podróży w krainę, gdzie wszystko jest magiczne, nowe i możliwe do osiągnięcia. Zdarza się jednak, że pewne elementy fantastyczne są używane przez autorów zupełnie innych gatunków, dotąd realistycznych.

Motyw przyrody i natury w literaturze – konteksty z różnych epok

W dzisiejszych czasach wiemy już, że natura jest czymś szalenie ważnym i jeśli nie będziemy o nią dbać w odpowiedni sposób, sami nie przetrwamy, albo jakość naszego życia znacznie się pogorszy. W poprzednich epokach świadomość klimatyczna nie była aż tak wysoka, co nie oznacza, że nie dostrzegano ogromnej roli, jaką natura pełni w naszym życiu. Interpretowano ją jednak nieco odmiennie.