Gobliny – charakterystyka

Jedną z ras zamieszkujących barwne uniwersum Śródziemia, czyli świat wykreowany przez J.R.R. Tolkiena, były gobliny. Były to stworzenia z natury złe, nienawidzące innych, skłonne do przemocy, żyjące przede wszystkim pod ziemią.

Hobbici – charakterystyka rasy

J.R.R. Tolkien stworzył jedno z najbogatszych uniwersów, jakich doczekała się dotąd literatura fantasy. Mowa oczywiście o świecie Śródziemia. Autor ten stworzył dosłownie cały świat, łącznie z jego historią, zwyczajami, oryginalnymi lasami, czy nawet całymi językami.

Krasnoludy (Hobbit) – charakterystyka

Krasnoludy pojawiają się w literaturze fantastycznej tak często, jak np. elfy. W zależności od autora są jednak przedstawiane w nieco inny sposób, choć większość cech się zgadza. Nie mogło tej wspaniałej rasy zabraknąć również w dziełach jednego z najwybitniejszych przedstawicieli fantasy w dziejach – Tolkiena. 

Elfy (Hobbit) – charakterystyka

Elfy to fantastyczne istoty, które każdemu chyba człowiekowi znane są od wczesnego dzieciństwa. Dzieci najczęściej kojarzą elfy jako nieduże stworzenia, które pomagają ludziom. W literaturze fantasy są jednak przedstawione inaczej.

Trolle (Hobbit) – charakterystyka

Trolle to jedna z ras fantastycznych stworzeń, zamieszkujących Śródziemie, legendarną krainę wykreowaną przez Johna Ronalda Ruela Tolkiena w powieści, pt. Hobbit, czyli tam i z powrotem, która później stała się kanwą dla potężnej i epickiej trylogii, pt. Władca pierścieni. Trolle są dowodem na to, że wyobraźnia autora pod względem powoływania do życia nieznanych dotąd stworzeń i obdarzania ich autentycznością, nie znała granic. 

Wargowie (Hobbit) – charakterystyka

John Ronald Ruel Tokien w swojej legendarnej powieści, pt. Hobbit, czyli tam i z powrotem, wykreował fantastyczną krainę – Śródziemie. Wypełnił ją jednak nie tylko fantastycznymi krainami i wspaniałymi rasami, lecz także stworzeniami przerażającymi, o zwierzęcej naturze, które całe swoje istnienie poświęciły służbie złu. Jedną z taki ras była rasa wargów, czyli ogromnych i krwiożerczych istot przypominających wilki.  

Pająki (Hobbit) – charakterystyka

Świat stworzony przez Johna Ronalda Ruela Tolkiena w Hobbicie jest światem zamieszkałym przez wiele gatunków i grup różnorodnych istot. Nie wszystkie one są jednak fascynujące, szlachetne i warte, by brać z nich przykład. Śródziemie zamieszkuje też wiele ras i stworzeń, które są przerażające i niebezpieczne, a na które nie tak trudno się natknąć, kiedy jest się poszukiwaczem przygód.

Wyobraź sobie, że jesteś Thorinem, przywódcą krasnoludów i masz wiele spostrzeżeń po wizycie w domu hobbita. Co myślisz o Bilbie? Czy widzisz w nim czternastego uczestnika wyprawy?

Sam nie wiem jak opisać dzisiejszy dzień, mimo że prowadzę ów pamiętnik od niepamiętnych dni i sztuka wysławiania się obca mi zasadniczo nie jest. Jednak wydarzenia, których akurat doświadczam ja, Thorin, wódz krasnoludów i ich ostatnia szansa na przetrwanie i odzyskanie narodowego i rasowego honoru, przyprawiają mnie samego o zawrót głowy. 

Bilbo Baggins – charakterystyka

Uniwersum stworzone przez J.R.R. Tolkiena to jeden z najsłynniejszych światów, jaki wykreowała ludzka wyobraźnia z historii literatury. Powieści, których akcja dzieje się w Śródziemiu cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu dziesiątek lat, którą dodatkowo spotęgowała seria filmów (dwie trylogie) stworzone przez Petera Jacksona.

Podróżowanie jako sposób na poznanie świata i samego siebie. W pracy odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego i wybranych kontekstów.

Mówi się, że podróżowanie jest sposobem na poznawanie świata oraz samego siebie i jest to słuszne stwierdzenie. Podróż bowiem stawia człowieka w wielu skomplikowanych sytuacjach, których nie doświadczyłby w domu i które pozwalają mu dowiedzieć się więcej o sobie samym, o swoim charakterze i decyzjach.