Wyobraź sobie, że jesteś Thorinem, przywódcą krasnoludów i masz wiele spostrzeżeń po wizycie w domu hobbita. Co myślisz o Bilbie? Czy widzisz w nim czternastego uczestnika wyprawy?

Sam nie wiem jak opisać dzisiejszy dzień, mimo że prowadzę ów pamiętnik od niepamiętnych dni i sztuka wysławiania się obca mi zasadniczo nie jest. Jednak wydarzenia, których akurat doświadczam ja, Thorin, wódz krasnoludów i ich ostatnia szansa na przetrwanie i odzyskanie narodowego i rasowego honoru, przyprawiają mnie samego o zawrót głowy. 

Bilbo Baggins – charakterystyka

Uniwersum stworzone przez J.R.R. Tolkiena to jeden z najsłynniejszych światów, jaki wykreowała ludzka wyobraźnia z historii literatury. Powieści, których akcja dzieje się w Śródziemiu cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu dziesiątek lat, którą dodatkowo spotęgowała seria filmów (dwie trylogie) stworzone przez Petera Jacksona.

Podróżowanie jako sposób na poznanie świata i samego siebie. W pracy odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego i wybranych kontekstów.

Mówi się, że podróżowanie jest sposobem na poznawanie świata oraz samego siebie i jest to słuszne stwierdzenie. Podróż bowiem stawia człowieka w wielu skomplikowanych sytuacjach, których nie doświadczyłby w domu i które pozwalają mu dowiedzieć się więcej o sobie samym, o swoim charakterze i decyzjach.

Napisz rozprawkę w której rozważysz słuszność stwierdzenia „podróżowanie to doświadczanie czegoś nowego”. W argumentacji odwołaj się do wybranych lektur

Porzekadło, że „podróże kształcą” jest znane chyba każdemu z nas i mało kto, kto chociaż raz udał się w taką podróż, miałby ochotę zaprzeczyć. Rzeczywiście dzięki oddaleniu się od rodzinnych stron, jesteśmy w stanie na własne oczy ujrzeć nieraz zupełnie inną architekturę, inny ubiór, posłuchać innych języków, spróbować innych potraw.

Napisz opowiadanie o spotkaniu bazyliszka z Hobbitem, który znajdzie własny sposób na pokonanie potwora

Stwór nie był tak ogromny, jak o nim opowiadali starzy podróżnicy, którzy natykali się na przeróżne bestie wędrując po górach i równinach Śródziemia. Był nieco dłuższy od aligatora, choć jeśli chodzi o wysokość, miał ją na poziomie przeciętnej wielkości psa. Bilbo wiedział, że to bazyliszek. Zbyt wiele książek przeczytał, żeby nie rozpoznać od razu imponującego, choć przerażającego grzebienia na grzbiecie, ostrych jak sztylety pazurów i ogona zakończonego twardą jak głaz kulą. Wcześniej był pewien, że te stworzenia dawno już wyginęły, wyglądało jednak na to, że w głębokich górskich sztolniach, żyły wciąż pojedyncze egzemplarze. 

Jesteś reporterem i miałeś okazję rozmawiać z bohaterami „Hobbita”. Na podstawie relacji Bilba napisz reportaż opisujący walkę bohaterów z pająkami. Pamiętaj jednak, by w swoich wyobrażeniach pozostać wiernym Śródziemiu

Bilbo Baggins w czasie swojej wyprawy na Smoczą Górę był świadkiem i uczestnikiem wielu wstrząsających sytuacji. Najbardziej zatrważającą jednak wydaje się ta, kiedy wraz z całą kompanią musiał stawić czoła przerażającym ogromnym pająkom w Mrocznej Puszczy. Zdarzenie to znamy z pierwszej ręki, ponieważ sam Bilbo Baggins od czasu powrotu ze swojej wielkiej wyprawy, nie wzbrania się przed przywoływaniem wspomnień z tamtych czasów i opowiadaniem o swoich przygodach. Poniższa relacja jest oparta właśnie na takiej opowieści.  

Opisz jedną z przygód Bilba Bagginsa

Bilbo Baggins, czyli główny bohater powieści Johna Ronalda Ruela Tolkiena pt. Hobbit, czyli tam i z powrotem, przeżył bardzo wiele niezwykle fascynujących, ale i niebezpiecznych przygód, które nie były dane żadnemu innemu hobbitowi w historii istnienia tej poczciwej i rozmiłowanej w spokojnym życiu rasy.