Trolle (Hobbit) – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Trolle to jedna z ras fantastycznych stworzeń, zamieszkujących Śródziemie, legendarną krainę wykreowaną przez Johna Ronalda Ruela Tolkiena w powieści, pt. Hobbit, czyli tam i z powrotem, która później stała się kanwą dla potężnej i epickiej trylogii, pt. Władca pierścieni. Trolle są dowodem na to, że wyobraźnia autora pod względem powoływania do życia nieznanych dotąd stworzeń i obdarzania ich autentycznością, nie znała granic. 

Charakterystyka trolli z Hobbita

Trolle były ogromnymi i bardzo szpetnymi człekokształtnymi istotami. Miały szaro-brązowo-zieloną bardzo grubą skórę, która pełniła również funkcję zbroi i chroniła je przez ranami. Miały nieproporcjonalnie długie ramiona i ogromne pięści. Były również dużo większe od człowieka, co dawało im ogromną siłę, z którą w zasadzie nikt nie mógł się mierzyć. Siła ta jednak nie była poparta żadną refleksją, co do techniki ich użycia, bowiem trolle były stworzeniami – owszem, wykazującymi cechy pewnej rozumności – ale na pewno nie inteligentnymi czy sprytnymi. Były to raczej tępe stworzenia, które nie potrafiły wykształcić w sobie nawet najprostszych umiejętności. Pozostawała więc siła, która służyła głównie do zabijania i zdobywania pożywienia, którym mogło stać się dosłownie wszystko. Trolle również bardzo chętnie kradły, gdyż jedynym, co same potrafiły wytworzyć była prymitywna broń. 

Hobbicie trolle porywają krasnoludy, lecz udaje się ich uratować właśnie przez głupotę trolli. Bilbo zagaduje ich i prowadzi z nimi bezsensowną dyskusję, aż nadchodzi świt, zamienia trolli w kamień i pozwala na uwolnienie krasnoludów. Mówi to dużo o ich inteligencji. Gdyby bowiem były trochę mądrzejsze i wykazywały się większą zdolnością do przewidywania konsekwencji swoich działań, to w połączeniu ze swoją niebywałą siłą, byłyby stworzeniami absolutnie nie do pokonania i mogłyby zdecydowanie zdominować całe Śródziemie. Jednak te istoty zatrzymały się na bardzo wczesnym etapie ewolucji, o czym może świadczyć również ich język. Trolle bowiem niby porozumiewały się przy pomocy słów, ba, mówiły nawet Wspólną Mową, lecz dysponowały tak ubogim wokabularzem i posługiwały się tak prostacką formą tego języka, że trudno było się z nimi porozumieć, tudzież zrozumieć to, co one próbowały przekazać. 

Trolle, co nie powinno dziwić, mieszkały w bardzo prymitywnych warunkach, w jaskiniach, w brudzie i ubóstwie. Swoje siedziby ozdabiały różnymi skarbami, które kradły od swoich ofiar, a które bardzo często nie wiedziały do czego w ogóle służą, ani na czym tak naprawdę polega ich wartość. Była to bardzo prosta i prymitywna rasa, która zresztą była efektem nieudanego eksperymentu magicznego jednego z pradawnych magów. Od tamtej pory trolle skazane są na prymitywny byt przepełniony przemocą i niemożnością uzyskania większej inteligencji i poprawienia swojego bytu. Należą zdecydowanie do jednych z najbardziej niebezpiecznych gatunków zamieszkujących Śródziemie. Budzą wstręt, odrazę i strach, a w momentach, kiedy ze sobą rozmawiają – zażenowanie. Bohaterom powieści Tolkiena udało się przechytrzyć trolle tylko dzięki zastosowaniu fortelu, którego te nie były w stanie przejrzeć. Inaczej bowiem, nikt nie wymknąłby się z rąk tych przerażających istot. 

Dodaj komentarz