Adam Cisowski – charakterystyka

Adam Cisowski to główny bohater powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. Tytuł książki jest jego pseudonimem, nadanym przez profesora Gąsowskiego. Cisowski zasłynął rozwiązywaniem zagadek, których nikt inny nie potrafił rozwikłać. Przypisywano mu więc nadludzkie zdolności, porównując do szatana, brata diabła, krewnego czarownicy, jasnowidza lub cudotwórcy.

Opis dworku Gąsowskich w Bejgole

Dworek we wsi Bejgoła oraz przylegające do niego obszary, były rodową własnością rodu Gąsowskich, którzy wywodzili się z polskiej szlachty. Głównym spadkobiercą majątku i jego nadzorcą był Iwo Gąsowski, brat profesora Pawła Gąsowskiego.

Obraz szkoły w Szatanie z siódmej klasy

Wielu współczesnych uczniów mogłoby się bardzo zdziwić, gdyby nagle w magiczny sposób trafiło do szkoły, która przedstawiona została przez Kornela Makuszyńskiego w powieści, pt. Szatan z siódmej klasy. Powieść ta bowiem przedstawia szkołę w jej kształcie sprzed około osiemdziesięciu lat, kiedy edukacja wyglądała dużo inaczej niż dzisiaj. 

Zagadki rozwikłane przez Adama Cisowskiego

Adam Cisowski to główny bohater powieści Kornela Makuszyńskiego, pt. Szatan z siódmej klasy. Bohater ten, mimo swojego bardzo młodego wieku, odznaczał się nieprawdopodobną inteligencją i zdolnością rozwiązywania zagadek, jakiej nie powstydziłby się niejeden dorosły detektyw.

Szatan z siódmej klasy – motywy literackie

Szatan z siódmej klasy Kornela Makuszyńskiego to jedna z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich książek dla młodzieży. To opowieść o młodości, niebywałej inteligencji, odwadze, roztropności i miłości. Jest w niej wszystko, co wiąże się z dojrzewaniem i wchodzeniem młodych ludzi w wiek dorosły. Przy tym powieść ta wpisuje się wspaniale w tradycje literatury młodzieżowej, czego dowodzi bardzo wiele zawartych w niej, znanych i rozpoznawalnych motywów literackich. 

Iwo Gąsowski – charakterystyka

Iwo Gąsowski jest bratem profesora Pawła Gąsowskiego, nauczyciela Adama Cisowskiego. Jest to człowiek bardzo specyficzny. Jest dziedzicem rodowego majątku w Bejgole, jednak nie dba o swoją spuściznę, przez co ta stopniowo popada w ruinę. Jest to przedmiotem jego konfliktu z bratem, który stara mu się uświadomić sytuację. 

Profesor Gąsowski – charakterystyka

Paweł Gąsowski był nauczycielem historii w szkole, do której uczęszczał Adam Cisowski, główny bohater powieści Kornela Makuszyńskiego, pt. Szatan z siódmej klasy. Z pozoru był to „typowy belfer”. Miał przeszło trzydziestoletnie doświadczenie w nauczaniu i powoli odczuwał znużenie wykonywanym zawodem.

Wanda Gąsowska – charakterystyka

Wanda Gąsowska to młoda dziewczyna, jedna z głównych bohaterek powieści Kornela Makuszyńskiego, pt. Szatan z siódmej klasy. Jest ona córką Iwona oraz Ewy Gąsowskich, krewnych profesora Gąsowskiego, który z kolei jest nauczycielem głównego bohatera powieści, Adama Cisowskiego.