Wanda Gąsowska – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Wanda Gąsowska to młoda dziewczyna, jedna z głównych bohaterek powieści Kornela Makuszyńskiego, pt. Szatan z siódmej klasy. Jest ona córką Iwona oraz Ewy Gąsowskich, krewnych profesora Gąsowskiego, który z kolei jest nauczycielem głównego bohatera powieści, Adama Cisowskiego. Uczy się w szkole w Wilnie, a do rodzinnego dworku w Bejgole wraca jedynie na wakacje. Jest to dziewczyna bardzo piękna, szczupłą, wysoka i silna, co więcej – świadoma swojej urody, ale nie wykorzystująca jej w kontaktach z rówieśnikami. Charakteryzują ją również intensywnie fiołkowe oczy, od których nie sposób oderwać wzroku. 

Charakterystyka Wandy Gąsowskiej

Wanda Gąsowska to dziewczyna o bardzo pogodnym usposobieniu. Uwielbia żartować i rozmawiać z ludźmi. Jest inteligentna, co daje się zauważyć w jej prowadzonych pół-żartem, pół-serio rozmowach z profesorem Gąsowski. Bardzo kocha i szanuje swoich rodziców, którym stara się również pomagać. Jej mądrość i przenikliwość daje o sobie znać również w momencie, kiedy do jej rodzinnego dworku przybywa Adam Cisowski i zaczyna rozwiązywać zagadkę zaginionego skarbu. Dziewczyna okazuje się bardzo pomocna, to właśnie ona wpada na wiele pomysłów, które pomagają Cisowskiemu w odkryciu tajemnicy.

Dziewczyna fascynuje się młodym detektywem i w bardzo niedługim czasie zakochuje się w nim. Później rozmyśla już tylko o nim, stara się zawsze dotrzymywać mu towarzystwa i pomagać mu, jak tylko może. Kiedy Adam zostaje zaatakowany, Wanda wpada w rozpacz, a kiedy dochodzi do siebie w dworku, nie odstępuje go na krok i pomaga wrócić do zdrowia. Dziewczyna swoim zaangażowaniem, mądrością, przenikliwością i siłą, zarówno psychiczną, jak i fizyczną, wzbudza w końcu uczucie w sercu Adama i młodzi zakochują się w sobie z wzajemnością. 

Wanda Gąsowska to dziewczyna, z którą każdy chciałby się przyjaźnić. Jest piękna, wesoła, inteligentna, uwielbia się śmiać i ciągle jest chętna do działania. Ponadto charakteryzuje ją lojalność, opiekuńczość i rozsądek. Bez jej pomocy Adam Cisowski na pewno nie rozwiązałby zagadki skarbu ukrytego w dworku państwa Gąsowskich w Bejgole. Wanda Gąsowska jest postacią zdecydowanie pozytywną, którą bez wahania można stawiać za wzór. 

Dodaj komentarz