„Jabłko niezgody” to popularny frazeologizm, który oznacza przedmiot, sytuację, opinię czy wydarzenie, lub jakiekolwiek inne czynniki, które stają się powodem niezgody pomiędzy dwoma, lub więcej, stronami. Jest to punkt zapalny, niejednokrotnie bardzo błahy, który w konsekwencji doprowadzić może do bardzo poważnego konfliktu.
Spis treści
Jabłko niezgody – pochodzenie
Ten związek frazeologiczny pochodzi, jak wiele innych, które do tej pory funkcjonują w języku potocznym, z mitologii greckiej. W czasie wesela króla Peleusa i nereidy Tetydy, bogini niezgody i chaosu – Eris, rzuciła złote jabłko, na którym było napisane „Dla najpiękniejszej” pomiędzy trzy boginie: Herę, Atenę i Afrodytę. Kobiety zaczęły się ze sobą kłócić o to, której z nich złoty owoc należy się najbardziej, czyli która z nich może uważać się za najbardziej urodziwą mieszkankę boskiego Olimpu. Widząc tę zażartą kłótnię, Zeus, władca całego boskiego panteonu, nakazał rozstrzygnięcie sporu trojańskiemu księciu, Parysowi. Dowiedziawszy się o tym, każda z bogiń próbowała przekupić młodzieńca, by ogłosił werdykt korzystny właśnie dla niej. Hera była gotowa obdarzyć go nieskończoną władzą, Atena chciała podarować mu głęboką mądrość i roztropność, a Afrodyta, jako patronka urody i sił witalnych, obiecała Parysowi, że jeśli wygra konkurs, da mu za żonę najpiękniejszą kobietę na świecie – Helenę, żonę króla Sparty, Menelaosa. Książę słuchając podszeptów młodzieńczego pożądania, jako najpiękniejszą boginię wskazał Afrodytę, a ta spełniła daną obietnicę, umożliwiając Parysowi uprowadzenie Heleny ze Sparty do Troi. To wydarzenie okazało się być tragicznym w skutkach, ponieważ stało się zapalnikiem, który wywołał wielką wojnę trojańską i w końcu doszczętne zniszczenie ojczyzny Parysa i jego narodu. Te wydarzenia stały się później kanwą Iliady Homera – pierwszego i najsłynniejszego eposu Europy i świata. Scena z wesela Tetydy i Peleusa była inspiracją dla wielu artystów, którzy utrwalili moment kłótni bogiń na obrazach.
Jabłko niezgody – przykłady:
- „Jabłkiem niezgody w ten sytuacji okazało się kibicowanie przeciwnym drużynom”,
- „Odmienne poglądy polityczne są niejednokrotnie jabłkiem niezgody nawet pomiędzy członkami rodziny”,
- „Ta ciekawa obserwacja jednego z naukowców stała się kością niezgody pomiędzy nim, a gronem profesorów obecnych na konferencji”.